2025-04-15, O tym się mówi
Sala była pełna jeszcze zanim konferencja się zaczęła.
Rzędy krzeseł wypełniali nauczyciele, pedagodzy, rodzice, młodzież. Jedni przyszli z ciekawości, inni z potrzeby. Wszyscy z tym samym pytaniem: jak chronić siebie i innych przed hejtem?
„Odporność psychiczna w dobie hejtu" – pod takim hasłem odbyła się w Gorzowie już trzecia edycja ogólnopolskiej konferencji poświęconej zjawisku, które od lat nie daje spokoju, zwłaszcza młodym ludziom.
Organizatorka wydarzenia, Justyna Krajewska, trenerka kompetencji interpersonalnych, od początku mówi wprost:
– Hejt nie jest tylko problemem internetu. On wchodzi do szkół, do domów, do naszych głów. Trzeba o tym mówić głośno.
Konferencję współorganizowała szkoła dla dorosłych Cosinus, a wśród ponad 150 uczestników znalazły się osoby z różnych stron Polski. Na scenie pojawiali się prelegenci, nie tylko z Gorzowa, ale i ze Szczecina oraz Warszawy. Każdy wnosił coś innego: wiedzę, doświadczenie, emocje.
– Pamiętam uczennicę, która z dnia na dzień przestała mówić. Nie chciała wyjść z domu, bo ktoś wrzucił jej zdjęcie z przerwy i podpisał, że „wygląda jak hipopotam" – powiedział jeden z nauczycieli uczestniczących w konferencji. Na sali zapadła cisza.
Ryszard Waldun
Czy wiesz, że Wiktoria Kuczyńska, Ewelina Śmiałek, Gabriela Lebiecka, Joanna Kobylińska, Weronika Steblecka to absolwentki gorzowskiego ALMS, a Julia Molik to uczennica trzeciej klasy naszego liceum?