2025-07-07, O tym się mówi
Wysłużony kamień polny, którym wyłożona jest ulica Skłodowskiej-Curie, doczeka się wymiany. Otwarta pozostaje kwestia zmiany kierunku ruchu.
Boczna od ulicy Matejki droga dojazdowa do osiedla domów, wyłożona polnym kamieniem, od lat jest w złym stanie technicznym. Koleiny, nierówności, dziury - to codzienność dla kierowców i pieszych poruszających się w tym rejonie. Droga jest zabytkowa, stąd przez wiele lat jej remont był wstrzymywany. Miejski konserwator zabytków wyraził jednak zgodę na remont i zmianę nawierzchni, w związku z czym magistrat rozpoczął procedowanie formalności.
Jak informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy magistratu, aktualnie trwają prace nad aktualizacją dokumentacji projektowej. - Kolejne czynności to przygotowanie dokumentów do przetargu i ogłoszenie go przez biuro przetargowe urzędu. Jeśli procedura przebiegnie prawidłowo - zgłoszą się firmy z akceptowalną ofertą i nastąpi wybór wykonawcy - remont powinien nastąpić jeszcze w tym roku – mówi W. Ciepiela.
Niezależnie od remontu pozostaje kwestia, czy ulica będzie nadal jednokierunkowa pod górę, jadąc od Matejki. Pojawiły się głosy mieszkańców osiedla, by można było się nią poruszać odwrotnie, czyli w dół. Dziś bowiem, aby wyjechać na przykład w kierunku Kosynierów Gdyńskich, trzeba objechać znaczny teren. W tym rejonie są trzy drogi dojazdowe do osiedla od ulicy Matejki – Skłodowskiej-Curie, Kossaka i Żeromskiego.
- Aktualny układ drogowy faktycznie wymusza tam jazdę dookoła, ale też dzięki temu na Skłodowskiej jest spokojniej – mówi Rafał Krajczyński, miejski inżynier ruchu. - Na dziś zmiana kierunku na Skłodowskiej-Curie nie jest uwzględniona, natomiast pozostaje to kwestią otwartą. Odwrócenie kierunku byłoby optymalne z punktu widzenia osiedla, na pewno jest to do przeanalizowania, natomiast jeśli zmienimy kierunek, z obecnych dziesięciu samochodów na godzinę, które tam jeżdżą teraz, zrobi nam się sto, bo korzystać z tego będą wszyscy mieszkańcy, nie tylko ze Skłodowskiej. Wtedy mogą się pojawić protesty właścicieli domów ze Skłodowskiej, że jest hałas i wzmożony ruch – mówi R. Krajczyński.
Zmiana kierunku nie jest możliwa na kolejnej ulicy prowadzącej od Matejki, czyli Kossaka. Wiązałoby się to bowiem z przebudową całego układu, likwidacją zatoki, ponieważ utrudnia ona dziś widoczność i jej zachowanie zagrażałoby wówczas bezpieczeństwu.
R. Krajczyński przyznaje, że do tej pory nie pojawił się żaden wniosek od mieszkańców osiedla domów, np. Kasprowicza, Tuwima czy Konopnickiej, by odwrócić kierunek Skłodowskiej-Curie.
Maja Szanter
Wysłużony kamień polny, którym wyłożona jest ulica Skłodowskiej-Curie, doczeka się wymiany. Otwarta pozostaje kwestia zmiany kierunku ruchu.