2022-03-26, Czego dusza zapragnie
Tu nie chodzi o sport, a o zmianę życia. Pomóc ma w tym nabożeństwo drogi krzyżowej odmówione podczas kilkudziesięciokilometrowej drogi w nocy.
Na tym polega Ekstremalna Droga Krzyżowa, która 8 kwietnia wyruszy z Gorzowa w trzech kierunkach.
Inicjatywa rozpoczęta została przez ks. Jacka Stryczka w 2009 r. Wtedy prowadziła z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ta forma modlitwy znajdowała przez lata coraz więcej sympatyków, w zeszłym roku odbyła się już w ponad 500 miejscowościach i miała 1090 tras. Ma zmotywować człowieka do zmiany, jak piszą organizatorzy: Jeśli raz zaryzykujesz i zrobisz coś tak szalonego, jak całonocna wyprawa, znajdziesz w sobie inspirację do kolejnych zmian.
W takie drodze krzyżowej można wziąć udział w grupie lub samemu. Co ważne, na trasie obowiązuje milczenie. Każdy wędruje na własną odpowiedzialność, organizatorzy jedynie dostarczają rozważania stacji drogi krzyżowej oraz proponują trasę.
W tym roku hasło przewodnie brzmi "Droga pojednania. Sztuka budowania relacji". Z Gorzowa wyruszą trzy trasy:
Trasy do Rokitna i do Myśliborza rozpoczną się Mszą św. 8 kwietnia o godz. 20.00 w katedrze. Natomiast Msza rozpoczynająca trasę czerwoną odbędzie się w kościele pw. św. Trójcy przy ul. Kostrzyńskiej.
Dystans każdej z tras (ponad 40 kilometrów) nie jest przypadkowy. - Ideą EDK jest nocna wędrówka tak, aby przez 40 kilometrów, niczym przez 40 dni i nocy dryfowania arki podczas potopu, lub jak 40 lat wędrówki do Ziemi Obiecanej oraz 40 dni postu Pana Jezusa, teraz sprawdzić samego siebie i dać miejsce na działanie Bożej Łaski. - mówi ks. Michał Gławdel, z parafii pw. Trójcy świętej, jeden z inicjatorów czerwonej trasy. Z Wieprzyc wyruszy także krótsza, 15-kilometrowa trasa, by mogli skorzystać z niej także ci, dla których 40 kilometrów to zbyt wiele.
Dobrym pomysłem jest na kilka dni przed EDK zrobić parę dłuższych spacerów. Trzeba zadbać o dobre obuwie. Na trasę obowiązkowo należy zabrać kamizelkę lub inne elementy odblaskowe. Warto wziąć latarkę (najlepiej tzw. czołówkę) i zapasowe baterie. W przypadku korzystania z telefonu komórkowego jako nawigacji z wgraną trasą, trzeba pamiętać o powerbanku, włączony GPS mocno zużywa baterię. Dojazd z punktów docelowych każdej trasy uczestnik EDK organizuje we własnym zakresie.
Zapisy oraz wszystkie szczegóły o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej znajdziecie na stronie www.edk.org.pl.
A więcej podobnych inicjatyw znajdziecie na facebookowym profilu Katolicy w Gorzowie.
Jan Wojtanowski
fot. Ekstremalna Droga Krzyżowa - Gorzów Wielkopolski / Facebook
Podczas tego śniadania nie chodziło o białą kiełbasę, jajka, sałatki, mazurki czy żurek – choć i one się pojawiły na stołach.