2022-10-14, Zapowiedzi
Klasyka, nieklasyka, jazz, do tego trochę teatru – też muzycznego. Tak układa się kolejny weekend października
To będzie muzyczny weekend, co oznacza, że fani dobrej muzyki będą musieli wybierać. A jest z czego. My tylko podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.
19.00, Teatr Osterwy. Trzy razy Piaf według pomysłu i w reżyserii Artura Barcisia. Opowieść o życiu wróbelka Paryża – Edith Piaf jej piosenkami opowiedzą Karolina Miłkowska-Prorok, Justyna Jeleń i Anna Łaniewska.
19.00, Filharmonia Gorzowa. IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilar. Koncert Czas – Przestrzeń – Muzyka Koncert Symfoniczny. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Michał Górczyński – klarnet basowy, Jacek Rogala – dyrygent, Sabrina Stachel – asystent dyrygenta. Na afiszu Krzysztof Penderecki Trzy utwory w dawnym stylu; Maciej Jabłoński Przestrzenie-figury-faktury na smyczki; Wojciech Ziemowit Zych Solilokwium II – Pejzaż myśli zamarzłych na klarnet basowy i smyczki oraz Krzysztof Meyer Symfonia D-dur w stylu W.A. Mozarta. Tak o koncercie pisze organizator: Muzyki współczesnej powroty do przeszłości nie zawsze wynikają z potrzeby zderzania starego z nowym. Czasem mogą być rodzajem misji pokojowej owocującej mistrzowską stylizacją – jak w przypadku Trzech utworów w dawnym stylu (1963) Krzysztofa Pendereckiego czy Symfonii w stylu Mozarta (1977) Krzysztofa Meyera. Powroty mogą być jednocześnie znakomitym początkiem do dalszych poszukiwań, stanowiąc impuls do podążania własną drogą, w oparciu o własne zasady. Doskonałym tego przykładem są wywiedzione z idei muzyki przestrzennej kompozycje Macieja Jabłońskiego i Wojciecha Ziemowita Zycha, którzy adaptując zdobycze tradycji, kreują w nich osobne światy, a w nich – fascynujące przestrzenie, pejzaże i brzmienia.
19.30, Jazz Club Pod Filarami. The Steepwater Band (USA). Zespół powstał w Chicago w 1998 roku jako trio. Nazwa pochodzi od statku towarowego – zobaczył go wokalista i gitarzysta Jeff Massey w porcie nad jeziorem Michigan.
20.00, Art-Cafe, Teatr Osterwy. Tomasz Stockinger – „Melodią wracasz do mnie, czyli Młynarski i nie tylko...”
16.00, Teatr Osterwy. Trzy razy Piaf według pomysłu i w reżyserii Artura Barcisia. Opowieść o życiu wróbelka Paryża – Edith Piaf jej piosenkami opowiedzą Karolina Miłkowska-Prorok, Justyna Jeleń i Anna Łaniewska.
18.00, Filharmonia Gorzowska. IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilar. Kurka Wodna Albo Urojenie w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl Kurka wodna albo urojenie, na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza Kurka Wodna, Matka, Tumor Mózgowicz i Bellatrix, jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie „dziwności istnienia”, absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji – składają się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który, zderzając się z rewolucją, ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych, nie znajduje nic oprócz opresji i nudy przerywanej krótkimi chwilami upojenia i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”.
19.00, Teatr Osterwy. Filary Jazz Big Band „Powróćmy jak za dawnych lat – Wasowski i Przybora na jazzowo”.
20.00, Klub Łazienki, ul. Łazienki 6. Wieczór wspomnieniowy poświęcony zmarłemu rok temu aktorowi Krzysztofowi Tuchalskiemu. Wspomnać go będą przyjaciele, aktorzy, znajomi, którzy go znali i lubili.
12.00, Filharmonia Gorzowska. IX Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Koncert Familijny Muzyczny Pojedynek, scenariusz Małgorzata Szwajlik. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Michał Górczyński - klarnet basowy; Sabrina Stachel – dyrygent. Prowadzenie: Łukasz Lenart / Marek Tradycjusz; Łukasz Przykłocki / Postępowy Dobromir. W tym roku festiwalowa scena familijna zmieni się w muzyczną arenę, gdzie w samo południe na oczach publiczności rozegra się prawdziwie emocjonujący pojedynek. Naprzeciwko siebie staną dwaj mocni zawodnicy: Marek Tradycjusz – wytworny wielbiciel muzyki klasycznej i epok dawnych oraz Postępowy Dobromir – szalony miłośnik muzyki współczesnej i nowości. W pełen napięć pojedynek zostanie zamieszana również orkiestra, a wraz z nią dyrygent i solista. Publiczność stanie się świadkiem zaciętej i mrożącej krew w żyłach muzycznej rywalizacji tradycji z nowoczesnością, a artyści będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Kto zwycięży? Co wydarzy się na scenie? Dlaczego solista zostanie sam, a muzycy i dyrygent przeniosą się na widownię? I jakim cudem do muzyki współczesnej trafi Wolfgang Amadeusz Mozart?
DREZDENKO
17.00, Muzeum Puszczy Drawwskiej i Noteckiej, plac Wolności 11. Otwarcie wystawy malarstwa „Naturalnie” Agaty Kaczuk-Jagielnik.
Poza tym ten afisz uzupełniają kina i propozycje wystaw między innymi w Małej Galerii GTF oraz w Książnicy Wojewódzkiej.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.