2022-10-28, Zapowiedzi
To będzie wybitnie teatralny i nastrojowy weekend. Można poznać losy Papuszy, ale też i spotkać się z poezją śpiewaną.
Zwykle jest tak, że przed świętami listopadowymi kultura zamiera na chwilkę. Tym razem jednak nie usypia całkowicie. My podpowiadamy, gdzie i co się dzieje. Można się zatem gdzieś wybrać.
Piątek, 28 października
10.00, 17.00, Teatr Osterwy. Katarzyna Knychalska, Papusza znaczy Lalka, reżyseria Jacek Głomb. Niezwykła, teatralna opowieść o niezwykłej kobiecie – Romce, poetce, osobie wykluczonej, bo chciała pisać. Istniała naprawdę. Nazywała się Bronisława Wajs. Matka przezwała ją Lalką.
19.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. ZaDUCHY w MCK. Basia Raduszkiewicz i Jarek Kordaczuk wystąpią w recitalu pt. „Ptaki powrotne”, na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Basia Raduszkiewicz – olsztyńska wokalistka, wykonawczyni z kręgu piosenki poetyckiej. Wielokrotna laureatka nagród na ogólnopolskich festiwalach (m.in. I nagroda Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, I nagroda Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP w Warszawie dla twórcy najciekawszego zjawiska scenicznego sezonu, I nagroda Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję „Recital” w Siedlcach, I nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki „Łykend” we Wrocławiu, III nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie). Koncertuje na terenie całego kraju w projektach solowych i z towarzyszeniem wielu uznanych artystów. Jest zapraszana przez wybitnych kompozytorów polskich do udziału w projektach muzycznych prezentowanych w radiu i telewizji.
W 2002 r. nagrała pierwszą płytę solową „Dzika róża” w Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W sierpniu 2009 r. w tym samych studiu na antenie radiowej Trójki odbyła się premiera płyty „Ptaki Powrotne” do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z muzyką Janusza Lipińskiego i w opracowaniu muzycznym Jarka Kordaczuka.
Nagrała kilkanaście solowych płyt, m.in. Dzika róża, Ptaki powrotne, Chwile poruszone, Safona, Pstryk Abecadło, Dzieci aniołów Czekając na koniec świata, Moja Kraina Łagodności, Jesienne ogrody. Utwory w wykonaniu Basi można znaleźć w wielu kompilacjach wydanych m.in. przez Pomaton EMI i MTJ, w szczególności na płytach z serii „Kraina łagodności”.
Sobota, 29 października
16.00, Teatr Osterwy. Katarzyna Knychalska, Papusza znaczy Lalka, reżyseria Jacek Głomb
16.00, Terminal08, ul. Grobla. Otwarcie wystawy Janine Eisenächer SONIC RELATIONSCAPES. Na swojej pierwszej indywidualnej wystawie artystka performatywna i dźwiękowa Janine Eisenächer prezentuje dwie prace, które badają różnorodne relacje i uwikłania współistniejące pomiędzy nami jako istotami ludzkimi a otaczającymi nas rzeczami nie-ludzkimi. Skupiając się na wszystkich obecnych wokół dźwiękowych materialnościach, artystka bada w szczególności, jak odnosimy się do naszego otoczenia poprzez dźwięk i słuchanie. Zainspirowany terminem "relationscape" Erin Manning, Janine Eisenächer podkreśla znaczenie naszych ruchów - fizycznych, emocjonalnych i mentalnych - oraz działań w tym procesie współpracy, które zawsze są wyrazem istniejących i powstających nowych relacji.
Niedziela, 30 października
12.00, Teatr Osterwy. Tajemniczy turban. Baśnie z Turkmenistanu według tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego „W krainie Peri”, reżyseria Beata Chorążykiewicz. Opowieść dla najmłodszych teatromanów, która przenosi nas do krainy niezwykłej, bo tylko tam się chodzi w turbanach.
Zawsze też zostają gorzowskie kina Helios, 60 Krzeseł i Cinema 3D oraz Mała Galeria GTF.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.