2023-02-24, Zapowiedzi
Na afisz wracają znakomite spektakle. Poza tym dużo bardzo dobrej muzyki. Jak ktośnie chce siedzieć w domu, będzie miał co wybierać.
Opowieść o Lalce, ale i żydowskiej dziewczynie, koncert Muńka Staszczyka, bardzo dobra klasyka – to się będzie działo podczas weekendu. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co.
Piątek, 24 lutego
10.00, Filharmonia Gorzowska. Otwarta Próba In Touch.
11.00, Teatr Osterwy. Iwona Kusiak, Baszert. Wykonanie Karolina Miłkowska-Prorok. Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny, cenny zbiór - osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68. Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia. Niezwykły spektakl zagrany przez niezwykłą aktorkę.
18.00, Teatr Osterwy, Katarzyna Knychalska, Papusza znaczy Lalka. Reżyseria Jacek Głomb, scenografia Małgorzata Bulanda. Papusza w spektaklu będzie symbolicznie zwielokrotniona, jej dzieje opowiada sześć aktorek (obok roli męskich), które będą metaforą kobiecej wspólnoty, ale także siły, jaką może uruchomić ambicja i upór, kiedy walczy się o swoje pragnienia. Życiorys Papuszy to doskonały przykład trudnej drogi po własne marzenia i cele, drogi pięknej duszy, która musi zmagać się z trudami narzuconymi przez swoją wspólnotę, czasem także ze światem przemocy i uzależnień. Na scenie: Marzena Wieczorek, Magdalena Dwurzyńska, Dominik Jakubczak, Maciej Kotlarz, Marta Karmowska, Mikołaj Kwiatkowski, Magdalena Kasperowicz, Joanna Ginda-Lenart, Jan Mierzyński, Tina Popko, Oliwer Witek.
19.00, Filharmonia Gorzowska. Koncert symfoniczny Oblicza romantyzmu. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, na flecie Łukasz Długosz, całość prowadzi maestro Jacek Błaszczyk. W programie Gioacchino Rossini Uwertura do opery Włoszka w Algierze; Carl Reinecke Koncert fletowy D-dur, a po przerwie Franz Schubert IV Symfonia c-moll. Tak o koncercie pisze organizator: Romantyzm, którego czasy świetności przypadają na wiek XIX, był jedną z najbardziej barwnych i różnorodnych epok w dziejach muzyki. Trudno byłoby przypisać mu wobec tego jakiś jeden, stały sposób wyrażania tego, co jest kwestią bardzo osobistych i subiektywnych doznań. Skoro zatem romantyzm stawiał na uczuciowość, indywidualizm i twórczą bezkompromisowość, dziś zupełnie nie powinna dziwić nas jego wspaniała różnorodność. Koncert zacznie błyskotliwa, niezwykle żywiołowa Uwertura do opery buffa Włoszka w Algierze włoskiego mistrza gatunku – Gioacchino Rossiniego. Następnie zabrzmi Koncert fletowy D-dur Carla Reinecke, jedyny romantyczny koncert na ten instrument w repertuarze współczesnych flecistów. A w drugiej część zabrzmi IV Symfonia c-moll Franza Schuberta, uznawanego za prekursora tej epoki w muzyce. Austriacki kompozytor opatrzył ją tytułem „Tragiczna”. Czy słusznie? Trzeba się przekonać.
19.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. Spotkania z OFF Teatrem – „Maska”. Spektakl Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom? Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego. Spektakl „Maska” w reżyserii Ewy Ignaczak powstał w ramach projektu „2021 Odyseja Lemowska”.
19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. Skubisz / Lemańczyk Cooperation ft. Mr Krime – Stories about life and love. Zespół łączy w swojej formule świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość i hip hopowy pazur. Na scenie Piotr Lemańczyk – sześciostrunowa gitara basowa, kompozycje; Bartłomiej Skubisz – spoken word, rap, teksty; Tomasz Nowak – trąbka, f/x; Grzegorz Pałka – perkusja oraz + Wojciech Długosz „Mr Krime” – syntezatory.
Sobota, 25 lutego
19.00, Teatr Osterwy. Koncert Muńka Staszczyka (organizuje MCK). Muniek i Przyjaciele to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, lidera formacji T. Love. W koncertach towarzyszą Muńkowi: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek “Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna. Muniek i Przyjaciele wyruszyli w trasę jesienią roku 2018. Początkowo, projekt ten miał być tylko chwilową odskocznią od głośnego, rockowego grania. Muniek chciał pograć w mniejszej ekipie, w mniejszych, kameralnych salach. Ogromny sukces tego skromnego przedsięwzięcia spowodował jednak, że 5 marca 2021 odbyła się premiera płyty live. Będzie to album dokumentujący ponad 60 koncertów, podczas których zespół objechał całą Polskę, występując zarówno w małych klubowych salach, w teatrach, na Stadionie Narodowym oraz na scenach krajowych letnich festiwali. Program koncertów jest wypadkową różnych projektów artystycznych Muńka, zarówno z repertuaru zespołu T.Love, jak i działań solowych wokalisty, zawiera też przeboje z najnowszej solowej płyty Artysty „Syn miasta”.
19.30, Klub Łazienki, ul. Łazienki. Piotr Woźniak – koncert. Charyzmatyczny wokalista, gitarzysta, kompozytor. Ta jego charyzma sprawia, że w pokoncertowych recenzjach i opiniach najczęściej powtarza się słowo „magia”.
Niedziela, 26 lutego
18.00, Teatr Osterwy, Iwona Kusiak, Baszert. Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok.
Afisz uzupełniają propozycje gorzowskich kin, a także galerii – warto wejść do Małej Galerii, poza tym w sobotę do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, tam sporo bardzo ciekawych wystaw.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.