2023-03-03, Zapowiedzi
Klasyka, rock, alternatywa – to główne punktu nadchodzącego weekendu. Dla tych, co za muzyką nie przepadają pozostaje kino.
19.00, Filharmonia Gorzowska. Koncert kameralny – Skarby XIX-wiecznej kameralistyki. Na scenie kwartet Con Amabile w składzie: Daria Krzysztoń-Baran – skrzypce, Yi Ding-Dana – skrzypce, Paweł Gaca – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela. Gościnnie wystąpi także klarnecista Maciej Dana. Na afiszu natomiast Kwartet smyczkowy a-moll nr 13 Franza Schuberta i Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 Carla Marii Von Webera. Tak o koncercie pisze organizator: „Wiek XIX i romantyzm to dla muzyki czas szczególny; czas wielkich emocji, burzliwych uczuć, duchowych uniesień i wewnętrznych konfliktów. Nic więc dziwnego, że najwięksi twórcy tej epoki, obok dużych form instrumentalnych, tworzyli również wspaniałe utwory kameralne, w których romantyczna uczuciowość wybrzmiewała w sposób szczególny, nabierając nierzadko osobistego, intymnego wymiaru. Jednym z najpiękniejszych dzieł kameralnych tego okresu jest Kwartet smyczkowy a-moll nr 13 (znany również jako Kwartet „Rosamunde”) Franza Schuberta. Piszący zawsze z „głębi serca” twórca romantycznej pieśni doskonale operuje tu nastrojem i dramaturgią, raz po raz śpiewnym, łagodnym i utrzymanym w jasnych barwach frazom przeciwstawiając te, w których wybrzmiewa poczucie niepokoju, osamotnienia, a nawet rozpaczy. Całość przenika tęskny Schubertowski liryzm – będący sygnaturą całej twórczości kompozytora. W programie koncertu znalazł się również wczesnoromantyczny Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 Carla Marii Webera. Pełne radosnego wdzięku oraz lirycznej melancholii dzieło, przypominające właściwie miniaturowy koncert na klarnet i kwartet smyczkowy, zachwyca rozbudowaną wirtuozowską i niezwykle wymagającą technicznie partią klarnetu, w której solista ma możliwość zaprezentowania pełni barw oraz możliwości technicznych instrumentu”.
19.00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały. Spotkania z OFF Teatrem – „Kora nieskończoność”. To solowy debiut fonograficzny Michała Pepola. Płytę skomponował w latach 2019-2020, korzystając z prywatnych, nieznanych światu, nigdy nie wydanych materiałów fonograficznych Kory Jackowskiej, które otrzymał od Kamila Sipowicza. Intrygujący, ale jednocześnie wymagający proces odzyskiwania nagrań z odnalezionych 24-śladowych taśm studyjnych, które często były ledwie czytelne, wymagał niesamowitego pokładu energii. Płytę tworzą aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim zupełnie nowe utwory, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę. Michał Pepol – wiolonczelista, kompozytor, współzałożyciel Royal String Quartet, producent oraz autor muzyki teatralnej. Artysta, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego gatunku. Wiecznie głodny nowych doświadczeń, nieoczywistych dźwięków. Fascynat twórczości Kory.
19.00, Magnetoffon, ul. Jagieły. SKANKAN vs DE ŁINDOWS – PunkoSka Rockets Tour 2023. Zimowo-wiosenna trasa koncertowa „PunkoSka Rockets Tour” – 12 koncertów w Polsce, także w Gorzowie, będzie to okazja do świętowania 30-lecia zespołu Skankan oraz 20-lecia De Łindows!
16.00, 19.00, Teatr Osterwy. Kobieta idealna, reżyseria Stefan Friedman. Joanna Galewicz jest piękną, utalentowaną aktorką u szczytu kariery. Zmęczona natłokiem obowiązków decyduje się przyjąć zaproszenie do jury w amatorskim przeglądzie teatralnym, który odbywa się nad morzem. 40-letni przystojny architekt, Paweł, zaprasza Joannę na kolację do domu, podczas której mają omówić szczegóły uczestnictwa w jury festiwalu. Joanna jest pod wrażeniem pięknej willi z widokiem na morze, oraz gościnności gospodarza. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy Joanna zamierza wyjść na galę otwarcia przeglądu teatralnego. Paweł przyznaje, że tego dnia ma urodziny, a na prezent sprawił sobie towarzystwo uwielbianej aktorki. Przyznaje również, że festiwal i uczestnictwo w jury były podstępem i mistyfikacją. Początkowo aktorka nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Zaczyna się bać w chwili, kiedy orientuje się, że w całym domu nie ma klamek. Paweł jest pedantem, co bardzo utrudnia mu życie. Od lat chodzi na terapię prowadzoną przez wybitnego psychiatrę. Charyzmatyczny doktor robi wszystko, co w jego mocy, żeby pomóc pacjentowi.
18.00, Filharmonia Gorzowska. Aleja rocka.
20.00, Magnetoffon, ul. Jagiełły. youGuru. Muzyka tej kapeli to wzajemne przenikanie się różnych estetyk i inspiracji. To zespół zdecydowanie koncertowy, którego największą siłą jest zespołowe granie.
16.00, 19.00, Teatr Osterwy. Koncert Sławka Uniatowskiego The best of II. Sławek Uniatowski (wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista) urodził się 11 maja 1984 roku w Toruniu. Miał pięć lat, gdy rozpoczął samodzielną naukę gry na instrumentach klawiszowych. Szybko zainteresował się jazzem, co z kolei zapoczątkowało jego karierę wokalną. Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek. Współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Wiosną 2005 roku wziął udział w czwartym sezonie talent show „Idol” w telewizji Polsat. Jeden z ciekawszych wokalistów polskiej sceny rozrywkowej.
17.00, Filharmonia Gorzowska. Czerwone Gitary - 55 lecie – Platynowy koncert
Głównie muzyczny afisz uzupełniają propozycje gorzowskich kin.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.