2023-03-15, Zapowiedzi
W piątek i sobotę czekają nas dwa wydarzenia, o których zapewne będzie głośno jeszcze długo po ich zakończeniu.
Profesor Wojciech Burszta, to niezwykła postać polskiej kultury i humanistyki. 17 marca o godz. 17.00 w Jazz Clubie „Pod Filarami” odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Profesora Wojciecha Bursztę będą wspominać jego przyjaciele i byli studenci, którzy opowiedzą o jego pasjach, miłości do piłki, muzyki i szeroko pojętej kultury. Motto, jakie towarzyszy temu spotkaniu, oddaje obraz współczesnego świata, który profesor opisywał i badał, a jego wymowa jest bolesna: Głos humanisty jest dzisiaj niszową subkulturą wiedzy (W.J. Burszta, Preteksty, Katedra, Gdańsk 2015, s. 37). W zalewie technologicznych przemian i ilości nieprawd, jakie krążą w sieci, ten cytat maluje nasz świat na smutno.
Osobiście – to bardzo ważne spotkanie dla mnie i historii gorzowskiej Małej Akademii Jazzu (MAJ).
Wojciech Burszta jest obok Andrzeja Białkowskiego współautorem książki „Jedzie Pan Jazz. Edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej”, w której opowiada o tym, jak było i jak wygląda praxis nieustannie odnawiającego się i trwającego jej życia. Powstanie tej książki jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń w mojej działalności animacyjnej. Cały ten proces opisywania MAJ, a następnie poddanie jej analizie badawczej zaczął się od Pierwszej Konwencji Muzyki Polskiej w maju 2011 r. To wtedy po raz pierwszy na forum ogólnopolskim opowiadałem o gorzowskiej Małej Akademii Jazzu.
Od 2019 roku o moich doświadczeniach animacyjnych opowiadam studentom Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Cały ten proces wchodzenia na ,,salony nauki” jest dla mnie niesamowitą historią i bardzo inspirującym ciągłym doświadczeniem i przygodą poznawczą. Niebawem opiszę go krok po kroku. Kontakt Profesora z Jazz Clubem „Pod Filarami” i MAJ to niejedyny moment ugorzowienia się Wojciecha Burszty.
Dr Maciej Dudziak z gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża w artykule wspominkowym opublikowanym w nr 3 „Pegaza” z 2021 r. tak wspominał jeden z aspektów współpracy z W. Bursztą:
„W dziesiątkach seminariów, konferencji, dyskusji wyłaniał się często pogląd Wojtka o przyszłości pogranicza, który roboczo określał wielokulturowością wyspową przełamującą stereotyp powojennego i homogenicznego układu kulturowego nie tylko pogranicza polsko-niemieckiego, ale Polski jako takiej. W jednym z artykułów pisał, że koncepcja euroregionów – to jedna z dróg realizacji idei wspólnej Europy. Aby ideał ten spełnić, nie ma innej drogi jak rozwój nowych struktur, realizacja nowych pomysłów, nawet ryzykownych i nie rysujących się w sposób jasny. Inaczej pozostaje status quo. Euroregion stwarza szanse dla postnacjonalistycznej Europy regionalnej bez podważania identyfikacji narodowej.
Dalej M. Dudziak pisze: „Wojtek w zasadzie był cały czas w drodze, tej intelektualnej i tej dopełniającej antropologiczne doświadczenie rzeczywistości. Niezwykła podróż, w której części miałem okazję uczestniczyć, pozwala mi stwierdzić: Wojtku, Augurze kulturowego zróżnicowania, miałem i mam zaszczyt Ciebie znać”. Ja też miałem takie szczęście.
Wojciech Burszta był wielkim fanem Adama Bałdycha, który zagra dzień później w gorzowskim teatrze (18 marca br.) swój najnowszy projekt „Legend”. Cała Wojtkowa ferajna wraz z rodziną profesora na koncercie też będzie. Na scenie znów obok siebie staną Adam i Marek Konarski, których Mała Akademia Jazzu wprowadziła na drogę, którą do dzisiaj konsekwentnie podążają ku naszej radości. A obok nich Agata Szymczewska, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich skrzypaczek klasycznych na świecie.
Koncert współfinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Tekst: Bogusław Dziekański
Paweł Tański – wiersz
Mirosław Pęczak – pasje muzyczne Wojtka
Michał Buchowski – pasje naukowe Wojtka
Andrzej Białkowski – Wojtka książki na marginesie
Michał Rauszer – pasje piłkarskie Wojtka
Piotr Majewski – pasje i praktyki barowo-flaneurowskie Wojtka
Jacek Nowiński – wspomnienia elbląskie
Andrzej Dorobek – charyzma wybitnego intelektualisty i „równego faceta”
Waldemar Kuligowski – fragmenty korespondencji
Marcin Kafar – fragmenty „Umykania”
Mariusz Czubaj – opowiadanie kryminalne
Rezerwacja miejsc na bilety@jazzfilary.pl
Uwaga – ilość miejsc ograniczona
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na pierwszy w tym roku wykład w ramach cyklu Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie.