2023-05-05, Zapowiedzi
Końcówka wielkiej majówki to kilka koncertów i ciekawą wystawę. Warto wyjrzeć z okna, aby posłuchać dobrej muzyki.
Wielkie majówki i inne święta mają to, że zamiera z lekka ruch w kulturze. Tak jest także i tym razem. I choć imprez nie ma wiele, to jednak w domu siedzieć nie trzeba. My informujemy, gdzie i co.
10.00. Teatr Osterwy. Tajemniczy turban. Baśnie z Turkmenistanu wg tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego „W krainie Peri”. Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejsze: dobroć, mądrość, uczynność. Siedemdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie.
Reżyseria i scenografia: Beata Chorążykiewicz; muzyka: Marek Zalewski i Paweł Czyrka.
10.30, Kwadrat, Plac Nieznanego Żołnierza. Koncert Karoliny Kai Szumków. Koncert „Dźwięki Świata”. Jak piszą organizatorzy: Karolina Kaja Szymków – pedagog specjalny, oligofrenopedagog, muzykoterapeutka holistyczna, nauczyciel. Od ponad dziesięciu lat prowadzi indywidualne oraz grupowe zajęcia muzykoterapii dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz osób z niepełnosprawnością. W swojej pracy łączy różne metody muzykoterapii. Na zajęciach wykorzystuje mantry oraz własne pieśni i piosenki dla dzieci i dorosłych; dźwięk, muzykę i śpiew w terapii, usprawnianiu oraz relaksacji i rozwoju osobistym. Podczas koncertów gra na archaicznych instrumentach z różnych zakątków świata, takich jak: bębny, drumle, misy dźwiękowe, gongi, dzwonki, drobne instrumenty perkusyjne, zaklinacze deszczu, bęben oceaniczny, happydrum, końcówki, kalimby. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żaganiu. Mama Emilki i Miłoszka.
17.00, Mała Galeria GTF, ul. Chrobrego. Otwarcie przeciekawej wystawy Hi AI, czyli obrazów generowanych przez AI. Wystawa studentów szkoły filmowej w Łodzi.
16.00 – Święto ulicy Teatralnej. W trakcie mnóstwo przeróżnych atrakcji w wykonaniu różnych instytucji kultury, które się przy tej ulicy mieszczą.
Miejskie granie w wykonaniu muzyków Filharmonii Gorzowskiej wraz z przyjaciółmi. Na przenoszącej się scenie: Daria Krzysztoń-Baran - skrzypce, Paweł Gaca - altówka, Bartosz Baran - fagot, Przemysław Kojtych-Kłysz - piano, Krzysztof Ciesielski - bas, Aleksander Lasek – perkusja. A na afiszu ABBA kameralnie.
UWAGA: Ze względu na fatalne prognozy pogody Filharmonia Gorzowska postanowiła zmienić harmonogram Miejskiego Grania.
Zamianie ulega harmonogram godzinowy i repertuar, zgodnie z tym co poniżej:
Muzyka taneczna dookoła świata:
godz. 11:00 szpital ul. Dekerta
godz. 12:00 Park Motylia (Górczyński)
godz. 13:00 Park Kopernika przy fontannie
godz. 14:00 Plac Nieznanego Żołnierza tzw. "Kwadrat"
Wystąpią:
Gaelle Dohen / flet
Yi Ding-Dana / skrzypce
Maciej Dana / klarnet
Mateusz Rzytka / kontrabas
ABBA kameralnie:
godz. 15:00 - Park Wiosny Ludów tzw. Park Róż
godz. 16:00 - os. Europejskie
godz. 17:00 - os. Staszica (Intermarche)
godz. 18:00 - os. Piaski (skwer między blokami ul. Boh. Westerplatte 6 i 4)
Wystąpią:
Daria Krzysztoń-Baran / skrzypce
Paweł Gaca / altówka
Bartosz Baran / fagot
Przemysław Kojtych-Kłysz / piano
Krzysztof Ciesielski / bas
Aleksander Lasek / perkusja
18.00, Teatr Osterwy. Schować w oku czyli święto tańca.
20:00 - MagnetOffOn, Franek Warzywa & Mlody B
Franek Warzywa & Mlody B to sensacyjny projekt audiowizualny i objawienie zeszłorocznego OFF Festivalu. Duet zdobył swoją popularność na TikToku, lecz jest najbardziej znany z pasjonujących i wyjątkowych występów na żywo. Franek Warzywa to postać internetowego influencera, która istnieje w kontrze do hermetycznego środowiska i ograniczonego pola odbiorców rynku sztuki, oraz instytucji kultury w Polsce. Za muzykę duetu odpowiada Mlody B: tajemniczy producent i multiinstrumentalista z jazzowym wykształceniem i zajawką ornitologiczną. 2 maja ukazał się najnowszy singiel "Święto Ziemniaka", który zapowiada EP-kę "Wykopki EP" (premiera 11 maja).
Jak widać, nawet w końcówkę majówki nie warto się nudzić. Jak nie na koncert, to na wystawą, na piknik świąteczny lub do kina.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.