2023-07-07, Zapowiedzi
Bardzo dużo różnej muzyki, znakomite spektakle i nie tylko – nadchodzący weekend to gratka dla fanów wydarzeń kulturalnych.
Klasyka na scenie, klasyka w plenerze, komedia i dramat w jednym oraz wiele innych wydarzeń. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje. A tym razem wybierać jest w czym.
12.00, Scena Letnia. Urodziny Baby Jagi – Teatr Piccolo z Łodzi. To wesoły spektakl, przedstawiony w planie żywym z wykorzystaniem lalek (muppety i marionetki), z masą melodyjnych piosenek. Parodia znanych i lubianych bajek dla dzieci, która rozbawi zarówno najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Lis Przechera porywa Panu Bajarzowi worek z bajkami, które rozsypują się po lesie i mieszają ze sobą. Na tytułowych urodzinach Baby Jagi spotykają się różne postacie bajkowe przedstawione w krzywym zwierciadle. W między czasie trwa poszukiwanie złego lisa.
20.30, Amfiteatr, Park Siemiradzkiego. XXXV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2023. Jeden z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali cygańskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku ponownie zawita do gorzowskiego amfiteatru. Będzie to 35. edycja tej wyjątkowej imprezy. Jak co roku zapowiada się barwne widowisko, które zachwyci publiczność muzyką, żywiołowym tańcem, pięknymi strojami, a przede wszystkim ciepłym klimatem i niezwykłą atmosferą tego wyjątkowego koncertu.
W tym roku na scenie gorzowskiego amfiteatru wystąpi: Ania Rusowicz, Gipsy Band, Zuralia Orchestra, Osenya Rosa, Liza Kotlyarenko, Izabela Szafrańska oraz Cygański Teatr Muzyczny i jego goście. Festiwal Romane Dyvesa poprowadzą Tomasz Wolny oraz Manuel Dębicki.
22.00, Park Róż. Kino po zmroku. „Chrzciny” reżyseria: Jakub Skoczeń, grają: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski. Komedia obyczajowa. Grudzień, 1981 rok. Marianna postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić sprawę do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.
19.00, Scena przy katedrze, Dobry Wieczór Gorzów. Niedźwiedź i Koty z Księżyca. Niedźwiedź – z gitarami, samplerami i zespołem, autor piosenek, gitarzysta, producent, one man band, ale tym razem w towarzystwie Aleksandry Gralińskiej (flet poprzeczny, głos) i Cypriana Andersa (gitara, głos, synth, fx), i gośćmi specjalnymi m.in. Gosia „Siara” Witkowska (Breaking News), Tomasz Kubik (Pogodno, Kolaboranci ex Indios Brawos) i Anna Bukartyk!
Spirit in the Forest – profesjonalny zespół muzyczny zajmujący się wykonywaniem przebojów legendarnej grupy Depeche Mode
20.30, Scena Letnia. 10 Sekretów Marilyn Monroe, koncert w wykonaniu Soni Bohosiewicz.
16.00, Plac Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej. Piknikowe Animacje dla dzieci. Animują aktorzy Anna Łaniewska i Marcin Ciężki, przy fortepianie Małgorzata Rusak-Mietlińska.
17.00, Plac Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej. Piknik Chopinowski. Pierwszy piknik w tym sezonie otworzy pianista Tytus Bies, który w I części wykona solo: Franz Schubert Impromptu c-moll op. 90 nr 1 oraz Impromptu Es-dur op. 90 nr 2; Fryderyk Chopin 4 Mazurki op. 17, B-dur nr , e-moll nr 2, As-dur nr 3, a-moll nr 4, Karol Szymanowski Dwa mazurki op. 62. W drugiej części wraz z Tytusem Biesem wystąpi kwartet Con Amabile w składzie: Daria Krzysztoń-Baran – skrzypce, Yi Ding-Dana – skrzypce, Joanna Głąb – altówka i Agnieszka Lasek – wiolonczela wspomagany przez Mateusza Rzytkę – kontrabas. Muzycy zagrają koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.
19.00, Scena przy katedrze, Dobry wieczór Gorzów. Old Breakout. to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat 70.
20.30, Scena Letnia. Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Paul Barz Kolacja na cztery ręce, reżyseria Jan Tomaszewicz. Na scenie Katarzyna Ulicka-Pyda, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski. Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów – Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla. Spektakl pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów siada naprzeciwko skromnego, ale uznanego i szanowanego współtowarzysza. Urodzili się w tym samym roku, ale nigdy się nie spotkali. Czy pod wyszukanymi strojami i kunsztownymi perukami mogą się kryć zwykłe ludzkie słabości? Co wyniknie z tego spotkania?
Niedziela, 9 lipca, 17.00. Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Letnie czytanie poezji Wisławy Szymborskiej w ramach Lubniewickiego Lata Muz. Wiersze Wisławy Szymborskiej patronki roku 2023 przeczyta Małgorzata Kocik, akompaniament Arleta Gredka -skrzypce, Paweł Gredka - gitara.
To tylko wybór i propozycja. Jak widać, afisz jest pełen bardzo ciekawych wydarzeń. Zatem, nie warto siedzieć w domu.
Roch
Fot. Archiwum Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.