2023-07-20, Zapowiedzi
Mobilne planetarium przyjeżdża do Gorzowa.
By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie nie „wybrał się” na odpoczynek tylko przemierza Polskę wszerz i wzdłuż by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 21 i 22 lipca pojawi się w Gorzowie Wielkopolskim na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, która już w październiku otworzy się w Miejskim Centrum Kultury. Zapraszamy wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież na bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii.
Wszyscy możemy być astronomami!
Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca – Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
Co przywozi Planetobus?
Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie, w tym między innymi mgławicę M27 zwaną potocznie „Hantle”, sprawdzą jaką inną nazwę niż „Orzeł” nosi mgławica M16 z gwiazdozbioru Węża i poznają 13. gwiazdozbiór zodiakalny, czyli Wężownika.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) już wkrótce w Gorzowie
Dla tych, którzy dzięki Planetobusowi rozbudzą ciekawość, będą głodni wiedzy i gotowi na fascynujące eksperymenty, Miejskie Centrum Kultury i Centrum Nauki Kopernik szykują kolejną niespodziankę. Już niebawem w Gorzowie Wielkopolskim otworzy się Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – to miejsce pełne dotykalnych eksponatów, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Stacje badawcze to jednak nie wszystko – odkrywcy w każdym wieku w Strefie znajdą także Majsternię – przestrzeń, w której można samodzielnie lub w grupach mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie.
Agnieszka Szóstek
Fot. Piotr Molędzki
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.