2023-10-20, Zapowiedzi
Klasyka, muzyka współczesna, jazz, klubowe granie – to główne wydarzenia nadchodzącego weekendu. Fani mogą się także wybrać do teatru.
Pierwszy tak bardzo muzyczny weekend w nowym sezonie artystycznym. Niezwykłe to będzie wydarzenie przede wszystkim dla melomanów. Bo to oni będą musieli wybierać coś, na co ostatecznie się wybiorą. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.
10.00, Filharmonia Gorzowska. Otwarta Próba In Touch. Próba przed wieczornym koncertem zamykającym X Festiwal Muzyki Współczesnej.
10.00, Teatr Osterwy, Aleksander Fredro Zemsta. Redakcja tekstu i reżyseria: Andrzej Ozga; scenografia i kostiumy: Joanna Sapkowska; muzyka: Marek Zalewski. Na scenie Cześnik Raptusiewicz - Artur Nełkowski; Klara, jego synowica - Magdalena Kasperowicz; Rejent Milczek - Przemysław Kapsa; Wacław, syn Rejenta - Mikołaj Kwiatkowski; Podstolina - Joanna Rossa; Papkin - Jan Mierzyński; Dyndalski, marszałek - Cezary Żołyński; Śmigalski, dworzanin Cześnika - Maciej Kotlarz; Mularz I - Dominik Jakubczak; Mularz II - Oliwer Witek; Kobieta - Tina Popko; Perełka - Beata Chorążykiewicz. Nikomu chyba nie trzeba przypominać komedii – chyba najsłynniejszej w dziejach polskiego dramatu. Kłótnia o mur graniczny, miłość dwojga i najsłynniejsze słowa imć Papkina – Krokodyla daj mi luby. Kto nie widział, musi się wybrać.
Stadion piłkarski doczeka się modernizacji
18.00, Teatr Osterwy, Scena Kameralna. Iwona Kusiak BASZERT. Dziewczyna z Nowolipek. Monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok. Aktorka wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które dzieli wszystko, ale połączył je los… i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma. Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny, cenny zbiór - osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68. Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia. Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej Listy Nieobecności dalej, z pokolenia na pokolenie, aby nigdy nie została zapomniana.
Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. , a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym Patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
19.00, Filharmonia Gorzowska. X Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Jubileusze. Koncert Finałowy X FMW. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Zygmunt Krauze – fortepian, Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa, Marek Mleczko – obój, Lilianna Krych – dyrygentka. Na afiszu Krzysztof Penderecki Przebudzenie Jakuba; Zygmunt Krauze III Koncert fortepianowy, Okruchy pamięci; Maciej Zieliński Arpoboe na obój, harfę i orkiestrę [prawykonanie]; Witold Lutosławski Novelette na orkiestrę: Zapowiedź, Pierwsze zdarzenie, Drugie zdarzenie, Trzecie zdarzenie, Konkluzja.
19.00, Klub Łazienki, ul. Łazienki. Granko z Ranko. Ranko to artystka z Poznania, której wdzięczne i bezpretensjonalne piosenki grane na ukulele koszą prawdziwe miliony wyświetleń. Przebojowość Ranko polega na jej sprawności w tekstach, dystansie do siebie, świata i humorze. Jej narracja pozbawia obciachu i pozwala żyć w zgodzie z sobą. Ranko jest świetną obserwatorką, która prowadzi nas przez ten świat nieoczywistą drogą, drogą bardziej bajkową, bardziej znośną, bardziej piękną.
20.00, Magnetoffon, ul. Drzymały. PIKERS MFC HNN (hip-hop).
10.00, Ogród Muzeum im. Jana Dekerta. Gra Terenowa po Gorzowie. Śladami powstania wielkopolskiego. Udział może wziąć każdy.
16.00,19.00, Teatr Osterwy, Sposób na blondynkę. Portal randkowy to czasem jedyna możliwość, żeby zmienić swoje życie. Na lepsze lub na gorsze, bo zarówno w realnym życiu jak w Internecie - kiedy się gra, można albo wszystko wygrać, albo przegrać. Małżeństwo Normy i Czarka trwa wyłącznie z powodu wspólnych kredytów. Pewnego dnia, przy ich barze, ktoś przebija opony w nowym Ferrari majętnego Zygmunta, który jedzie do swojej posesji w Oazie dla Milionerów. Zygmunt nie lubi ludzi i niewiele o nich wie, za to Czarek, jako wytrawny podrywacz, wie o innych wszystko. Kto na kogo czyha? Oszustwo romantyczne jeszcze nigdy nie było tak łatwe, a w Sieci niekiedy bywa naprawdę niebezpiecznie. Kto kogo złowi, złota rybka rekina czy odwrotnie? Jest jeszcze Tajemnicza Kobieta, która nie ma w życiu już nic do stracenia i oczywiście jest również ten trzeci: najsłynniejszy w kraju detektyw, który może i umie wszystko. Na pozór to wydaje się proste… Zalogować się na portal randkowy, by stworzyć swoje nowe “ja”. Każde kłamstwo jest dozwolone. Bo w internecie każdy może być blondynką.
18.30, Klub Łazienki, ul. Łazienki. Robert Piotrowski – Hommage dla Ogoleita. Księgarz Landsberga, kolekcjoner Goethego, Schillera. Spotkanie w ramach projektu ROZMOWY O MIEŚCIE L. realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Kamienica.
19.30, Jazz Club Pod Filarami. Wendt/Laura = Fado (PL, ENG). Skład: Laura Cubi Villena – śpiew, Adam Wendt – saksofony, Cezary Paciorek – akordeon, Piotr Lemańczyk – kontrabas.
20.00, Klub Magnetoffon, ul. Drzymały. ANEMJA FEST: Anemja (hardcore), Rzeźnia37 (thrash metal, hardcore, punk), Individual (thrashcor).
16.00, 18.30, Teatr Osterwy, Scena Kameralna. Trzy razy Piaf. To też spektakl, którego specjalnie nikomu przedstawiać nie trzeba. Artur Barciś, znakomity aktor i reżyser, rolę Piaf rozpisał na trzy akty, trzy różne okresy życia artystki, które przedstawiają trzy różne aktorki.
Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach”. Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami.
17.00, Filharmonia Gorzowska, Laureaci Konkursów. Recital Fortepianowy – koncert kameralny. Daiki Kato – fortepian. Na afiszu Arnold Schönberg Trzy utwory na fortepian op. 11; Johannes Brahms Sześć utworów na fortepian op. 118; Fryderyk Chopin Mazurki op. 56; Ludwig Van Beethoven (1770-1827) Sonata fortepianowa nr 32 c-moll op. 111.
Wybitnie muzyczny weekend uzupełniają propozycje gorzowskich galerii z akcentem na Mała Galerię GTF i galerie w Książnicy Wojewódzkiej oraz kina. Nie warto siedzieć w domu.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.