2024-03-01, Zapowiedzi
Znów świetna klasyka w Filharmonii, znów dobra muzyka w Filarach. Poza tym trochę teatru i kobiece spojrzenie na świat.
Pierwszy weekend marca – żadna instytucja nie zwalnia tempa. Jest w czym wybierać i co oglądać. My tradycyjnie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.
10.00, Teatr Osterwy. Tajemniczy turban. Baśnie z Turkmenistanu wg tekstu Małgorzaty Wower i Romana Garbowskiego „W krainie Peri”. To baśń składającą się z dwóch. Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejsze: dobroć, mądrość, uczynność. Siedemdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie
10.00, Filharmonia Gorzowska. Otwarta Próba IN TOUCH.
16.30, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107. Wernisaż Wystawy Moniki Kleist i Magdy Wojciechowskiej Kobiecym okiem. spotkanie z autorkami, rozmowy nt. kobiecości, jej postrzegania, samoakceptacji, pewności siebie i tego jak odbieramy i budujemy swoje piękno. Spotkanie połączone z pokazem makijażu dziennego, stylizacją i sesją.
18.00, Miejski Ośrodek Sztuki, Ul. Pomorska. Jan Domicz – Brama większa od płotu.
19.00, Filharmonia Gorzowska, Koncert Symfoniczny Mistrzowskie Interpretacje. Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Piotr Pławner – skrzypce, Marek Pijarowski – dyrygent. Na afiszu: Karol Kurpiński Uwertura do opery Dwie chatki; Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8; Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90. Tak o wydarzeniu pisze organizator: „Ogień i namiętność. Radość życia, ale i słodko-gorzki posmak samotności…Takie emocje można na pewno odkryć w muzyce Karłowicza, kompozytora-samotnika, fotografa i taternika. Koncert skrzypcowy za życia kompozytora zabrzmiał tylko trzy razy. Może dlatego, że jego wirtuozeria – choć nigdy pusta – stawia tak wielkie wymagania soliście? „Frei aber froh” („wolny, ale szczęśliwy”) – to podobno motto III Symfonii Brahmsa. Dlaczego właściwie Johannes pozostał kawalerem? By zachować twórczą niezależność, czy może raczej ze względu na Clarę Schumann, do której żywił gorące, choć nieoczywiste uczucia? Porywające, rozkołysane melodie, nasuwają na myśl Ren – rzekę, która pobudzała wyobraźnię tak wielu niemieckich romantyków – może III Symfonia zrodziła się podczas przechadzki na skałę Lorelei, gdzie według legendy syrena zwodziła rybaków swoim śpiewem? Jeśli już o śpiewie mowa, to nie sposób nie wspomnieć o nieocenionej roli Karola Kurpińskiego w kształtowaniu polskiej opery narodowej. Z Dwóch chatek do dziś przetrwała wyłącznie uwertura. Choć ogólnie pogodna i prawdziwie po włosku „roziskrzona” – to jednak ma w sobie też nutę oczekiwania, śpiewnej zadumy, ukrytej tęsknoty.
20.00, Klub Magnetoffon, ul. Drzymały. 8 Uro Magnetoffonu. Bajzel / Niedźwiedź I Koty Z Księżyca / Space Disco.
16.00, 19.00, Teatr Osterwy, Klimakterium. Spektakl samograj, od lat ściągający mnóstwo głównie damskiej publiczności. Bo pokazuje ten etap w życiu kobiety, który najchętniej przez twórców bywa pomijany…
17.00, Filharmonia Gorzowska, Z Czułością Dla Świata. Koncert Jubileuszowy Zespołu Tańca „Aluzja”. Zespół Tańca „Aluzja”, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gorzowie, obchodzi 15-lecie działalności artystycznej, która bogata jest w sukcesy na polu tańca, projekty artystyczne, występy i koncerty. Koncert „Z czułością dla świata” jest uroczystym domknięciem jubileuszowych obchodów. Wystąpią w nim obecne i byłe tancerki „Aluzji”. Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Krawczyk-Oziewicz, Magdalena Pera-Logdańska. Choreografia: Agnieszka Krawczyk-Oziewicz, Magdalena Pera-Logdańska, Ewa Sobiak, Sara Gorzkiewicz, Patryk Gorzkiewicz.
19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. Kaczmarski. Alternatywa. KACZMARSKI. ALTERNATYWA to program koncertowy, który koncentruje się na poezji Jacka Kaczmarskiego, ale zawiera też zupełnie nowe kompozycje do tekstów, do których za życia Jacka muzyka nie powstała. Tekst tytułowej piosenki koncertu („Alternatywa”) pochodzi z tomiku „Notatnik australijski”. To w twórczości Kaczmarskiego jest zbiór wyjątkowy, ponieważ tłem dla rozważań filozoficznych („skąd się wzięliśmy?”, „dokąd zmierzamy?”, „jaki jest cel i sens tego wszystkiego?”) nie jest historia Polski i Europy, lecz australijskie pejzaże i przyroda.
15.00, 17.30, Teatr Osterwy, Igor Kwiatkowski – Tylko śmiech nas ocali. Wyjątkowy artysta kabaretowy Igor Kwiatkowski wraca z solowym, premierowym programem „Tylko śmiech nas ocali”! To spektakl pełen zdziwienia nad światem, zaskoczenia codziennością i zdumienia, którego doświadczamy, obserwując rzeczywistość. Igor Kwiatkowski dał się poznać z występów w renomowanym kabarecie „Paranienormalni” i licznych programach telewizyjnych. Dzięki swojemu talentowi artysta z powodzeniem powoływał do życia oryginalne i niezatarte postacie, takie jak Mariolka, Kryspin czy Jacek Balcerzak, których perypetie z zapartym tchem śledziła cała Polska.
16.00, 19.00, Filharmonia Gorzowska. TRE VOCI. TRASA KONCERTOWA „MY WAY”
Afisz tradycyjnie uzupełniają wystawy w gorzowskich galeriach oraz propozycje kin.
Roch
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.