2024-09-30, Zapowiedzi
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie zapraszają na pierwszy po wakacjach Przystanek Historia.
Spotkanie będzie poświęcone historii dwóch niemieckich obozów działających w tzw. Kraju Warty: Fortu VII (zwanym ,,obozem krwawej zemsty") oraz obozu karno-śledczego w Żabikowie.
Do więzienia zorganizowanego w Forcie VII już od pierwszych dni okupacji trafiali Polacy, głównie prominentni mieszkańcy Poznania, aresztowani na podstawie list proskrypcyjnych w ramach akcji ,,Tannenberg". Początek wojny to także zamordowanie pacjentów okolicznych szpitali psychiatrycznych. Przez kolejne lata do Fortu trafiały tysiące mieszkańców Wielkopolski, których większość straciła życie w brutalny sposób lub została deportowana do obozów koncentracyjnych.
W obozie karno-śledczym w Żabikowie wiosną 1944 roku okupant niemiecki wznowił aparat terroru wobec więźniów, który trwał do 19 stycznia 1945, kiedy to zarządzono likwidację obozu i ewakuację więźniów do Oranienburga.
Oba te obozy wciąż są symbolem zbrodni jakich dokonali Niemcy w Kraju Warty. Wiele wielkopolskich rodzin do dziś przechowuje wspomnienia swoich dziadków i pradziadków, którzy byli więźniami tych obozów.
Podczas spotkania zostanie przybliżona organizacja obozów i ich specyfika, a także rola jaką odegrały w historii regionu.
O Forcie VII i obozie w Żabikowie opowie Paulina Matuszewska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.
Zapraszamy jak zwykle do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. w środę, 2 października o godzinie 17.00.
Przystanek Historia Gorzów Wlkp.
Muzeum Lubuskie oraz Nadleśnictwo Bogdaniec zapraszają do udziału w wydarzeniu ,,Spacer z leśnikiem i muzealnikiem".