2024-11-02, Zapowiedzi
Afisz jest wyjątkowo krótki. Ale jak ktoś jest w Gorzowie w ten czas, to nie warto pominąć.
Tylko dwa koncerty, bo jak Zaduszkowy czas, to i kultura zwalnia. Ale koncerty różne, ze wszech miar niezwykłe i na pewno nie warto ich pominąć.
Sobota, 2 listopada
19.30, Łazienki 6 Klub, ul. Łazienki. Zaduszki jazzowe. Na scenie Magdalena Bańkowska-Moskwa – śpiew, Mariusz Smoliński – fortepian, Krzysztof Ciesielski – kontrabas.
Jak pisze organizator: Spotkajmy się tego dnia, by posłuchać pięknych dźwięków - muzyki która zachwyca, wprowadza atmosferę zadumy, refleksji, ale i nadziei, spokoju, pozwala odpocząć... Wystąpią dla Was Gorzowianie: Magdalena Bańkowska-Moskwa, Mariusz Smoliński i Krzysztof Ciesielski. Magda to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która mieszka i tworzy w naszym mieście. Obdarzona aksamitnym głosem o urzekającej barwie i niebywałą wrażliwością, jest też aktywnym twórcą, artystką od lat piszącą piosenki, których nie da się zaszufladkować, które są po prostu odbiciem jej duszy... Wraz ze znakomitymi muzykami i przyjaciółmi - Mariuszem Smolińskim (fortepian) oraz Krzysztofem Ciesielskim (kontrabas). Zabiorą Was w muzyczną podróż, której jazzowy charakter naturalnie wpisuje się w nastrój zaduszkowy.
Niedziela, 3 listopada
17.00, Filharmonia Gorzowska. MUZYCZNE PODRÓŻE – Koncert Symfoniczny. Na scenie Landesjugendorchester Berlin, Dascha Schuster – flet, Ewa Strusińska – dyrygentka. Na afiszu natomiast Grażyna Bacewicz (1909-1969) Uwertura na orkiestrę; Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Koncert fletowy G-dur nr 1 K.313 (285c); Gustav Mahler (1860-1911) Symfonia nr 1 D-dur „Tytan”. To będzie wydarzenie niezwykłe – nie dość, że goście z Niemiec, nie dość, że znakomita, zresztą znana gorzowskim melomanom dyrygentka, to jeszcze afisz – marzenie melomana. Bo muzyka polska, bo przepiękny koncert fletowy, bo w końcu po raz pierwszy symfonia Gustava Mahlera w Gorzowie!!!
Tak o koncercie pisze organizator: Jak długo powinna trwać satysfakcjonująca muzyczna podróż? Według Grażyny Bacewicz wystarczy zaledwie sześć minut, żeby szczegółowo poznać tak różne zakątki muzyki jak żywiołowy, obłędny pęd i rozśpiewana, spokojna liryka instrumentalna. I to wszystko w utworze napisanym podczas niemieckiej okupacji, który tchnie porywającą wolą walki i pewnością zwycięstwa. Który opiewa zwycięstwo ludzkości poprzez muzykę. Podróż nie zawsze sprzyja komponowaniu. Na przykład Mozart pisał z podróży do Mannheim, że zgiełk miasta uniemożliwia mu pisanie w dzień, więc musi ograniczyć się do pracy pod osłoną nocy. Tak powstał I Koncert fletowy. Jeśli porównamy go do podróży, to jest to droga pokonywana lekkim krokiem przez piękne zakątki, urokliwe panoramy, wśród pogodnych ludzi. To podróż przez świat ideału. A jaka podróż zaprzątała wyobraźnię Gustawa Mahlera? To metafizyczna podróż człowieka przez życie. Człowieka, który budzi się do życia jak wiosna, który rozkwita i mknie przez młodość jak okręt pod pełnymi żaglami. Człowieka, który zderza się z nieubłaganym losem i, otarłszy się o bramy piekła, wznosi się tryumfalnie w geście zmartwychwstania. Tę tytaniczną muzyczną drogę przebiegnie dla nas z młodzieńczym zapałem Landesjugendorchester z Berlina. Muzyczny żywioł młodych serc poprowadzi Ewa Strusińska – mistrzyni w odkrywaniu świeżego oblicza wielkiej muzyki.
Afisz uzupełniają oczywiście gorzowskie kina.
Roch
W przedświątecznym czasie NoVa Park organizuje specjalne akcje i wydarzenia, które jeszcze bardziej umilą ten szczególny, grudniowy czas całym rodzinom.