2024-11-08, Zapowiedzi
Kapela Lassaków-Heliosów z Zakopanego, jazz prosto z Ekwadoru i nie tylko - to najważniejsze wydarzenia nadchodzącego weekendu.
Rozpoczyna się długi weekend, bo po nim dzień wolny – święto narodowe. Jeśli ktoś nie wyjechał, to ma w czym wybierać, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. My jedynie podpowiadamy, gdzie i co się dzieje.
Piątek, 8 listopada
17.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107. Rysunek i malarstwo – wernisaż wystawy prac Lidii Suchockiej. Wystawa nosi tytuł Połączone jutrem.
19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Ścieżkami Podhala. Niepodległościowy Koncert Symfoniczny. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Katarzyna Lassak – skrzypce, Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego, dyryguje Przemysław Fiugajski. Tradycyjna muzyka podhalańska, Jan Adam Maklakiewicz (1899-1954) II Koncert skrzypcowy „Góralski”, Wojciech Kilar (1932-2013) Krzesany. Jak pisze organizator: Muzyka Podhala na przestrzeni wieków frapowała wielu kompozytorów. Oparta na unikalnych skalach i współbrzmieniu białych głosów z gęślami, złóbcokami i basami, daje się momentalnie i bezbłędnie rozpoznać, natchniona wzniosłym pięknem regionu, w którym powstała. Brzmienia Podhala porwały Jana Adama Maklakiewicza, który na początku lat 50. postanowił oddać im hołd. II Koncert skrzypcowy rozpoczyna się od prezentacji w partii solowej tzw. Ozwodnej Zakopiańskiej – jednej z najbardziej charakterystycznych nut góralskich. Dzieło to – tak rzadko wykonywane – przywróciła ostatnio na nasze sceny młoda Podhalanka Katarzyna Lassak, która kulturę góralską wyniosła z rodzinnego domu.
Dzięki Wojciechowi Kilarowi piękno muzyki podhalańskiej stało się inspiracją do radykalnej zmiany kierunku polskiej awangardy połowy lat 70. Celnie ujął to Jan Krenz po prawykonaniu utworu w czasie Warszawskiej Jesieni 1974: „Brawo, kolego. Wpuściłeś do zatęchłego pokoju awangardy świeże górskie powietrze”. Tę świeżość można poczuć również dzisiaj, o czym świadczą liczne wykonania Krzesanego na scenach całego świata.
20.30, Art Cafe, Teatr Osterwy. Smooth Jazz Cafe, czyli łagodny wieczór przy przebojach i saksofonie. Do największych muzycznych standardów oraz muzyki filmowej zagra: Marcin „Pesos” Stachowiak – saksofon.
Sobota, 9 listopada
19.30, Jazz Club Pod Filarami, ul. Jagiełły. Deltaphonic (USA). Na scenie Andrew T. Weekes – voc., śpiew, bas, Paul Provosty – g., Logan Sellers – g. slide, Trenton O’Neal – dr. W czasie pandemicznych ograniczeń, członkowie Deltaphonic opuścili Stany Zjednoczone i założyli swą drugą bazę na wybrzeżu Ekwadoru, gdzie teraz spędzają część roku nagrywając i produkując festiwal muzyczny w… dżungli. Najnowsze wydawnictwo zespołu, „Maracuyero”, ukazało się 9 grudnia 2022 roku. Obecnie zespół pracuje nad czwartym albumem, który ma ukazać się w 2024 roku. W listopadzie tegoż roku po raz pierwszy zawitają z koncertami do Polski i krajów ościennych.
19.30, Klub Łazienki, ul. Łazienki. Klubowe śpiewanie przy pianinie.
20.00, Klub Magnetoffon, ul. Jagiełły. Landsberger Fleisch Festival. Sznur / Hegony / Baalzagoth.
Niedziela, 10 listopada
12.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Na Polskich Ścieżkach Muzyka Mieszka. Niepodległościowy Koncert Familijny. Na scenie soliści, orkiestra, chóry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie, Jewhen Dombrowskyj – dyrygent, Beata Gramza – przygotowanie chóru, Agnieszka Rutkowska – przygotowanie chóru, Anetta Rajewska – scenariusz i prowadzenie, Michał Grabowski – opracowanie muzyczne i prowadzenie. W programie Ułani, ułani, Szara piechota, Wojenko, wojenko, Raduje się serce i inne piosenki i melodie patriotyczne.
15.45, Katedra. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Cantabile, dyryguje Jadwiga Kos.
19.00, Arena Gorzów, ul. Słowiańska, Musical Metro, po 30 latach.
Afisz uzupełniają propozycje kin oraz galerii.
Roch
Fot. Cezary Aszkielowicz
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku.