2023-03-07, Porady
Producenci oczyszczaczy powietrza mają w swoim asortymencie modele 2w1, które nie tylko skuteczne eliminują z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, ale też podnoszą jego stopień nawilżenia.
Modele tego typu spełniają podwójną funkcję. Gwarantują wzrost wilgotności powietrza, a także pochłaniają cząsteczki dymu, lotne związki organiczne, pyły czy chorobotwórcze drobnoustroje. Urządzenie z nawilżaczem jest więc odpowiedzią na dwa główne problemy pojawiające się wraz z nastaniem sezonu grzewczego - zbyt suche powietrze i smog. Sprzęty te działają na podobnej zasadzie, opierającej się na systemie filtracji. Produkt z funkcją nawilżania posiada wysokiej jakości filtr, od którego zależy skuteczność urządzenia. Najlepsze na rynku sprzęty zostały wyposażone w wysokosprawne filtry cząsteczkowe powietrza HEPA, które wychwytują nawet do 99 procent wszelkiej maści zanieczyszczeń. Filtry te eliminują ze wdychanego powietrza: bakterie, wirusy, sierść, ołów, pyłki, sadzę czy pyły. Dodatkowo w oczyszczaczach wykorzystuje się też specjalne filtry do usunięcia drobniejszych zanieczyszczeń (benzen, dym papierosowy, formaldehyd). Są to zazwyczaj filtry z węglem aktywnym, które skutecznie pochłaniają nieprzyjemne i szkodliwie dla naszego zdrowia zapachy.
Podstawą działania oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania są filtry i wentylator. Włączony wentylator wprawia powietrze w ruch, dzięki czemu przedostaje się ono do wnętrza urządzenia, gdzie jest poddane filtracji i z powrotem odprowadzone na zewnątrz. Ponadto model z funkcją nawilżania posiada specjalny system wykorzystujący metodę ewaporacji, parę wodną czy ultradźwięki. Jego zadaniem jest podniesienie poziomu nawilżenia powietrza. Chętnie wybierane są zwłaszcza modele, które nawilżają powietrze w procesie ewaporacji (parowania). Podczas niego wytwarza się wodna mgiełka, która przechodzi przez pobrane z otoczenia powietrze, przez co staje się ono wilgotniejsze. Producenci oczyszczaczy oferują też produkty wyposażone w jonizator, który wyłapuje nawet mikroskopijne cząsteczki wirusów, bakterii, czy alergenów.
Model z funkcją nawilżania jest przede wszystkim nieocenionym wsparciem dla układu oddechowego i immunologicznego. Niski poziom wilgotności powietrza działa niekorzystnie na stan śluzówki gardła oraz nosa. Glikany obecne na nabłonku nie mogą skutecznie powstrzymywać niebezpiecznych dla organizmu substancji, takich jak wirusy, bakterie czy alergeny. Doprowadza to do tego, że organizm człowieka jest szczególnie narażony na infekcje górnych dróg oddechowych. Przebywanie w suchych pomieszczeniach wpływa też negatywnie na stan naszej skóry. Skutkuje takimi objawami jak łuszczenie, swędzenie czy pieczenie. Osoby mające kontakt z bardzo suchym powietrzem mogą też cierpieć na zapalenia spojówek, zespół suchego oka, czy też mieć problem z łamliwymi i suchymi włosami. Inwestycja np. w Dyson oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania poprawi więc kondycję skóry, jak i włosów. Optymalna wilgotność powietrza we wnętrzu to też lepsze samopoczucie i wyższa jakość snu. Nawilżone powietrze ułatwia zasypianie, przeciwdziała porannej chrypce i sprawia, że rano czujemy się wyspani i pełni energii. Nauka czy praca w zbyt suchych warunkach przekłada się na pogorszenie koncentracji i senność.
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to funkcjonalne i praktyczne urządzenie. Wpływa korzystnie na zdrowie człowieka, jak i jego codzienne samopoczucie.
Nowoczesna łazienka to dziś nie tylko miejsce codziennej higieny, ale również przestrzeń relaksu, regeneracji i komfortu użytkowania - o ile tylko zadbamy o jej odpowiednie wyposażenie.