2023-07-21, Porady
Szlak Cysterski to ciekawa trasa turystyczna, idealna dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje tego zakonu, a jednocześnie nacieszyć się widokiem cennych perełek dawnej architektury sakralnej.
Jakie miejsca na trasie tej wycieczki mogą zrobić na turystach największe wrażenie? Oto 8 miejsc, których w trakcie takiej wyprawy nie można pominąć.
W Sulejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego zachowała się ciekawa pamiątka po Cystersach. To kościół św. Tomasza z XIII wieku, który do dziś urzeka swą romańską formą. W miejscowości te
Cysterskie opactwo w Żarnowcu to jeden z najciekawszych zabytków sakralnych na Pomorzu, a jednocześnie interesująca pamiątka po siostrach z tego zgromadzenia. Klasztor ten powstał w wieku XIII i przez pewien czas był jednym z najbogatszych w kraju. Dziś pieczę nad obiektem sprawują Benedyktynki, a sam zabytek jest kuszącym celem dla turystów zainteresowanych architekturą, sztuką oraz historią.
Jędrzejów znany jest z cysterskiego opactwa, które rozpoczęło swą działalność w okresie średniowiecza i z powodzeniem działa do dziś. Cysterski zespół klasztorny w Jędrzejowie urzeka swym gotyckim stylem oraz ciekawym wyposażeniem wnętrza. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu organy, które do dziś czarują swym dźwiękiem, oraz grób jednego z najważniejszych mieszkańców tutejszego opactwa – Wincentego Kadłubka.
Żeński klasztor w Trzebnicy to kolejny skarb, któremu w czasie wycieczki cysterskim śladem warto się uważniej przyjrzeć. To właśnie tu w początkach XIII wieku powstał jeden z pierwszych ceglanych kościołów w Polsce, do którego z czasem dobudowano gotycką kaplicę. Umieszczono w niej szczątki św. Jadwigi, dzięki czemu Trzebnica szybko stała się miejscem bardzo ważnym dla wiernych.
Opactwo w Koprzywnicy koło Sandomierza to kolejny punkt, którego w trakcie wycieczki Szlakiem Cystersów nie można pominąć. O obecności zakonników w tym miejscu przypominają nam dawne zabudowania klasztorne oraz piękny kościół NMP i św. Floriana, dziś sprawdzający się w roli świątyni parafialnej. W kościelnym wnętrzu wciąż urzeka wiele detali architektonicznych typowych dla sztuki renesansu, ogromne wrażenie robią też polichromie, które zdobią ściany kościoła.
Cysterskie opactwo w Gdańsku – Oliwie zachwyca swą architektoniczną formą oraz cennymi dziełami sztuki, które wciąż można podziwiać w tutejszym kościele. Warto podkreślić, iż bazylika w Oliwie jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie, a jej najcenniejszym skarbem są… organy. Ten rokokowy instrument przyciąga gości z całego świata, dla których wysłuchanie krótkiego koncertu w tak pięknej scenerii staje się wyjątkowym doświadczeniem. Więcej o oliwskich organach można przeczytać w Pulsie Gdańska.
Cysterskie opactwo w Henrykowie jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska oraz wyjątkowym miejscem dla tych, których fascynuje sztuka sakralna. Klasztor ten powstał w XIII wieku i do dziś jest miejscem, w którym Cystersi prowadzą swą działalność. Miejsce to przyciąga zarówno ciekawą architekturą, jak i zabytkami, które można zobaczyć w trakcie wycieczki z miejscowym przewodnikiem. Henryków znany jest też z Księgi Henrykowskiej, w której znalazło się pierwsze zdanie zapisane w języku polskim.
Cysterskie opactwo w Wąchocku jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w Polsce, a możliwość jego zwiedzania w towarzystwie Cystersów stanie się ciekawym doświadczeniem dla każdego z nas. Wiadomo, że klasztor ten był swego czasu jednym z najbogatszych opactw w Polsce, a z pamiątkami z czasów jego świetności można się tu spotkać do dziś. Romański kapitularz, cysterski kościół z XIII wieku oraz muzeum klasztorne, mogące się pochwalić cennymi zbiorami – oto atrakcje, dzięki którym Wąchock stał się jednym z najważniejszych punktów na Szlaku Cysterskim w Polsce.
Wycieczki śladami Cystersów to ciekawa propozycja dla każdego, kto interesuje się architekturą oraz historią. Trasa turystyczna, która połączyła ze sobą cysterskie opactwa, może oczarować każdego, a jej pokonanie każdemu krajoznawcy dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Artykuł sponsorowany
Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.