2023-10-12, Porady
Budowa własnego domu to marzenie wielu ludzi. Podstawą jego realizacji jest posiadanie odpowiedniej działki budowlanej.
Każda wyodrębniona działka otrzymuje numer, który w danym obrębie terytorialnym jest unikalny. Numer ten ma charakter porządkowy, przyjmuje postać liczby naturalnej, np. 9, 36, 185, 247. W sytuacji podziału nieruchomości, powstałe w jej wyniku działki ewidencyjne oznaczane są numerami w postaci ułamka q/p, gdzie „q” jest liczbą naturalną, oznaczającą numer działki pierwotnie ulegającej podziałowi, natomiast „p” jest najmniejszą liczba naturalną, która pozwala nadać numer charakterystyczny dla nowo powstałej działki. Przykładowym numerem będzie: 140/1, 140/2, 140/3, co oznacza, że z pierwotnej działki 140 wyodrębniono trzy nowe (140/1, 140/2, 140/3).
Podstawową metodą ustalenia numeru ewidencyjnego działki jest udanie się do Starostwa Powiatowego, a dokładnie do Państwowej Ewidencji Gruntów, właściwej dla miejsca położenia szukanej działki. To jest oczywiście dość skomplikowane, szczególnie jeżeli szukasz działki na cele rekreacyjne i chciałbyś kupić teren oddalony o kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Co wtedy?
W takiej sytuacji pomocny może być Internet. Interesującą Cię działkę możesz wyszukać na mapie Polski dostępnej na stronie Geoportal360.pl. Możesz to zrobić ręcznie (zbliżając mapę do obszaru, na którym położona jest działka) lub za pomocą katalogu odzwierciedlającego podział administracyjny kraju. Na mapie widoczne są granice poszczególnych działek oraz ich numery ewidencyjne. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne.
Po co Ci tak właściwie numer ewidencyjny działki? To ważne, aby znać stan prawny danej działki, na której chciałbyś wybudować dom lub kupić dom już wybudowany. Dzięki temu numerowi możesz ustalić numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, a po zapoznaniu się z jej treścią uzyskać takie informacje, jak:
kto jest właścicielem nieruchomości,
czy jest to własność czy współwłasność,
czy na nieruchomości są ustanowione jakieś ograniczone prawa rzeczowe,
czy innym osobom przysługują roszczenia względem tej nieruchomości,
czy na danej nieruchomości ustanowiona jest hipoteka lub hipoteki.
Jak widzisz, są to bardzo cenne informacje, dzięki którym możesz podjąć świadomą decyzję o zakupie tej, a nie innej nieruchomości. Te informacje pozwolą także uchronić Cię przed ewentualnymi nieprzyjemnościami prawnymi związanymi z tym, że sprzedawca gruntu mógłby zataić pewne informacje.
Jak zostało wspomniane, księga wieczysta to bardzo istotny dokument, a zarazem bardzo przydatny dla osoby, która chciałaby nabyć daną nieruchomość. Jeżeli nie znamy, a najczęściej nie znamy, numeru księgi wieczystej prowadzonej dla dane nieruchomości, możemy go ustalić na podstawie numeru działki za pośrednictwem internetowych wyszukiwarek. Kolejny krok to skorzystanie z przeglądarki ksiąg wieczystych prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) w celu weryfikacji treści wybranej księgi. Dostęp jest bezpłatny.
Artykuł Partnera.Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.