2023-10-23, Porady
Po raz pierwszy kupujesz mieszkanie? Przed zakupem nieruchomości konieczne jest dokładne sprawdzenie dokumentów, które jej dotyczą. Wśród nich znajduje się księga wieczysta. Dowiedz się, jak zapoznać się z księgą wieczystą mieszkania.
Najbardziej intuicyjną odpowiedzią na to pytanie wydaje się przywołanie dwóch sytuacji – sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Jednak to nie wszystko. Zawartość księgi wieczystej jest kluczowa, gdy mieszkanie wchodzi w skład masy spadkowej lub ma być przedmiotem darowizny. Także inwestorzy, których strategia inwestycyjna opiera się o flipping, nie mogą koncentrować się wyłącznie na kwestiach technicznych – muszą uwzględnić też sytuację prawną nieruchomości.
Ponieważ nie masz wystarczającej wiedzy, chcesz zlecić sprawdzenie nieruchomości specjaliście – prawnikowi od nieruchomości? To dobry pomysł. Dobrze jest jednak znać podstawowe informacje o księgach wieczystych – w ten sposób możesz wstępnie określić, czy wybranym mieszkaniem w ogóle warto się zainteresować.
Jeżeli masz styczność z księgą wieczystą po raz pierwszy, musisz wiedzieć, że dokument ten składa się z czterech działów. W każdym dziale uwzględniona jest inna pula informacji, chociaż wszystkie dotyczą nieruchomości. Nie jest to przypadkowe rozwiązanie – podział ten ma znaczenie zwłaszcza dla specjalistów, którzy mogą szybko dotrzeć do potrzebnych im danych.
Działy księgi wieczystej:
Dział I-O – „Oznaczenie nieruchomości”. W tej części księgi wieczystej znajdują się dane pochodzące z różnych rejestrów, np. gruntów i budynków. Dział I-O informuje m.in. o położeniu, oznaczeniu i sposobie korzystania z nieruchomości.
Dział I-Sp – „Spis praw związanych z własnością”. W tym dziale ujawniane są ograniczone prawa rzeczowe właścicieli nieruchomości oraz udział właściciela w nieruchomości wspólnej.
Dział II – „Własność”. Chcesz wiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości? Tego dowiesz się właśnie z działu II.
Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia”. Służebności, prawo pierwokupu czy dzierżawy oraz ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością – to właśnie katalog informacji ujawnianych w tym dziale.
Dział IV – „Hipoteka”. Jeżeli nieruchomość została zakupiona na kredyt, to informacja ta pojawi się w dziale IV, a zatem w dziale poświęconym hipotekom (umownym, przymusowym).
Sprawdzenie zawartości księgi wieczystej to nie wszystko – warto również wiedzieć, ile czasu oczekuje się na wpis do księgi wieczystej czy jak zamienić stary numer księgi wieczystej na nowy. Poradniki omawiające zarówno te, jak i inne zagadnienia można znaleźć na stronie internetowej Ksiegawieczysta.net.
Aby móc przejrzeć poszczególne działy księgi wieczystej, musisz posiadać jej numer. Jak go uzyskać? Jeżeli chcesz kupić nieruchomość znalezioną na portalu ogłoszeniowym, to wystarczy, że skontaktujesz się z jej właścicielem – powinien on udostępnić Ci numer księgi wieczystej. Wówczas pozostaje tylko:
przejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl);
wybrać rejestr „Księgi wieczyste”;
we wskazane pola wpisać poszczególne fragmenty numeru księgi wieczystej;
przejść do lektury.
Interesuje Cię działka, która nie została wystawiona na sprzedaż? Jeżeli znasz jej numer lub adres, możesz sprawdzić, kto jest jej właścicielem. W pierwszej kolejności musisz jednak ustalić numer KW. Z pomocą przychodzą komercyjne wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych.
Artykuł sponsorowany.Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.