2023-11-14, Porady
Doniczki są domem dla Twoich roślin. Wewnątrz doniczki znajduje się cenne podłoże, z którego otrzymują one wodę i składniki odżywcze do wzrostu i rozwoju, więc wybór odpowiedniej doniczki dla domowych roślin nie jest trywialny, ponieważ zła decyzja przyczyni się do opóźnienia rozwoju wzrostu roślin, lub całkowicie zahamuje ich wzrost. Oto dlaczego wybór odpowiedniej doniczki jest tak ważny.
Doniczki wykonywane są z różnych materiałów - od typowego plastiku, przez porcelanę, glinę, a nawet akryl. Szeroki wybór doniczek dla Twoich roślin znajdziesz w sklepie https://sklepdlaogrodu.pl/pl/c/Doniczki-i-oslonki/2282242. Wybór materiału nie jest tylko kwestią estetyki, ale również wpływa na poziom wilgotności rośliny.
Na przykład doniczki plastikowe mają swoje zalety. Są niedrogie, lekkie i wytrzymałe, ale także zapobiegają szybkiemu odparowywaniu się wody po podlewaniu. Z tego powodu są idealne dla roślin wymagających wysokiego poziomu wilgotności, ale jeśli są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mają poważną wadę, ponieważ pochłaniają promieniowanie słoneczne i narażają korzenie na wysokie temperatury.
Doniczki z gliny i terakoty są nieco cięższe i droższe, ale jako materiał porowaty pozwalają na łatwiejsze odparowanie wody. Jest to idealne rozwiązanie dla roślin, które nie tolerują podlewania i preferują raczej suche podłoże. Trzeba jednak uważać na nie podczas mrozów, ponieważ mogą zostać uszkodzone przez nagłe zmiany temperatury. Doniczki ceramiczne są nie tylko bardzo ładne, ale też nieco mniej porowate niż gliniane i pozwalają na nieco dłuższe zatrzymywanie wilgoci.
Największe znaczenie ma rozmiar doniczki. Pamiętasz, kiedy byłaś/ byłeś niemowlęciem i kupiono ci ubrania lub buty o kilka rozmiarów za duże i były one bardzo niewygodne? Podobna sytuacja ma miejsce z roślinami. Zarówno zbyt duża doniczka, jak i zbyt mała doniczka nie jest idealna dla żadnej rośliny.
Zbyt duża doniczka gromadzi wilgoć przez zbyt długi czas i sprawi, że roślina i jej korzenie będą podatne na gnicie. Jeśli doniczka jest zbyt mała dla rośliny, będzie ona miała tendencję do przewracania się pod ciężarem własnym, podłoże wyschnie zbyt szybko, roślina nie będzie miała wystarczającej ilości pożywienia, a korzenie będą rosły zbyt blisko siebie, co wpłynie na wzrost rośliny.
Możesz poszukać większej doniczki dla tych gatunków, które rosną bardzo szybko, ale nie przesadzaj. Dobrym sposobem wyboru rozmiaru doniczki jest znajomość ostatecznego rozmiaru rośliny w zależności od jej gatunku. Wybierz doniczkę o średnicy równej połowie ostatecznego rozmiaru rośliny. Na przykład, dla roślin o wysokości około 50 cm należy wybrać doniczki o średnicy około 30 cm. W przypadku roślin metrowych należy wybrać doniczkę o średnicy około 50 cm.
Głębokość doniczki jest równie ważna jak średnica, ponieważ jest to przestrzeń, w której roślina będzie musiała rozwinąć swoje korzenie i określi jej pionowy wzrost. Istnieją gatunki, które nie mają bardzo głębokich korzeni, takie jak kaktusy i sukulenty, więc można je sadzić w płytkich doniczkach. W przeciwnym razie najlepiej jest szukać głębokich doniczek. Roślina sama wskaże Ci, czy doniczka jest wystarczająco głęboka - wystarczy, że sprawdzisz podłoże doniczki, jeśli wystają z niego korzenie, oznacza to, że jest za mała.
Chociaż rozmiar doniczki, jej głębokość i materiał mogą się różnić w zależności od gustu i potrzeb danej rośliny, istnieje jeden szczegół, który jest uniwersalny dla wszystkich doniczek: drenaż. Za każdym razem, gdy kupujesz nową doniczkę, powinnaś/ powinieneś sprawdzić, czy ma ona wystarczającą ilość otworów drenażowych. Dlatego warto się zaopatrzyć w doniczki w https://sklepdlaogrodu.pl/, które mają odpowiedni drenaż. Doniczka bez drenażu to dla roślin odpowiednik Titanica w zwolnionym tempie: rośliny będą topić się bardzo powoli. Dodatkowo, aby zapobiec zatykaniu się otworów drenażowych przez podłoże, zaleca się dodanie np. warstwy kamyków.
Artykuł sponsorowany.Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.