2023-11-16, Porady
Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i skłonna do podrażnień. Na jej powierzchni może pojawić się swędząca wysypka, która przybiera postać plamek, drobnych krostek czy podskórnych grudek.
Jeśli na skórze dziecka zauważysz wysypkę, jak najszybciej postaraj się określić jej przyczynę. Zazwyczaj wykwity na skórze niemowlaka są spowodowane przegrzaniem lub odparzeniami. Między 7. a 12. miesiącem życia często pojawia się tak zwane pieluszkowe zapalenie skóry. Jest następstwem drażniącego działania moczu i kału oraz pocierania skóry przez pieluszkę. Inną dolegliwością maluszków są potówki, czyli drobne krostki w newralgicznych miejscach na ciele, na przykład pod pachami, na karku czy w fałdach skórnych. Powstają w wyniku przegrzania skóry i nieodpowiedniej wentylacji.
Zdarza się jednak, że wysypka u maluchów i starszych dzieci jest objawem poważniejszego problemu: choroby zakaźnej, infekcji wirusowej lub silnej alergii kontaktowej czy pokarmowej. Jeśli wykwitom skórnym towarzyszy ból, gorączka czy dreszcze, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Specjalista zdiagnozuje przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Gdy wykwity skórne mają duże nasilenie, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków lub przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, takich jak tabletki na alergię w Wapteka.pl.
Jakie preparaty warto mieć w domowej apteczce na wypadek wysypki u dziecka? Jednym z nich jest maść z cynkiem, która działa bakteriobójczo i wysusza wykwity skórne, tym samym przyspieszając ich gojenie. Ma gęstą konsystencję, dlatego tworzy na skórze okluzyjną warstwę ochronną. Złagodzenie podrażnienia można zauważyć już po kilku godzinach od zastosowania maści.
Maść cynkowa jest bezwonna i bezpieczna nawet dla skóry niemowląt. Skłonność do wykwitów na ciele bywa sygnałem niedoboru wapna. W takim wypadku rozwiązaniem może okazać się jego suplementacja. Wapno dla dzieci często ma postać musujących tabletek lub syropów o smaku owocowym, dzięki czemu maluchy chętniej je spożywają. Przed wprowadzeniem suplementów do diety dziecka najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
W domowej apteczce młodych rodziców nie powinno zabraknąć łagodnych emolientów przeznaczonych do pielęgnacji podrażnionej skóry. Te delikatne preparaty myją i natłuszczają skórę dziecka, jednocześnie nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej.
Łagodzą świąd i uczucie pieczenia, dzięki czemu dziecko nie będzie miało potrzeby ciągłego drapania i pocierania skóry, które prowadzi do zaognienia wykwitów. Emolienty mogą mieć postać niepieniącej się emulsji do mycia lub balsamu, kremu czy mleczka, które należy delikatnie wetrzeć w skórę malucha po kąpieli. Stosowanie ich polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy wysypka u dziecka jest następstwem atopowego zapalenia skóry lub alergii. Zwróć szczególną uwagę na preparaty z pantenolem, argininą, gliceryną czy nawilżającymi olejami roślinnymi.
Artykuł sponsorowany.Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.