2024-04-30, Porady
Maść przeciwbólowa jest popularnym rodzajem leku stosowanym do łagodzenia bólu i stanów zapalnych na skórę.
Działa miejscowo, na obszarach dotkniętych bólem, dzięki czemu szybko przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na dolegliwości takie jak ból mięśni, stawów czy urazy sportowe.
Maści przeciwbólowe są często polecane przez lekarzy i farmaceutów jako skuteczna forma terapii miejscowej przy łagodzeniu bólu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dostępne są różne rodzaje maści przeciwbólowych, zawierające składniki aktywne takie jak ibuprofen, diklofenak czy naproksen, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Żel na ból to lek bardzo przydatny w wielu sytuacjach. Najczęściej stosuje się go w przypadku dolegliwości bólowych dotyczących mięśni. Taką sytuacją może być ból pleców, który z roku na rok dotyka coraz więcej Polaków. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna sprzyjają osłabieniu mięśni i pojawienia się dyskopatii. Te zaś stopniowo mogą prowadzić do podrażnień nerwów i rozwoju rwy kulszowej.
Inną sytuacją, w której maść przeciwzapalna niezwykle przydatna jest ból kości i stawów. Lek można nakładać na kolana, łokcie, mniejsze stawy. Dlatego jest odpowiedni do terapii bólu podczas choroby zwyrodnieniowej stawów lub w RZS. Z żelu przeciwbólowego korzystają również sportowcy, którzy częściej narażeni są na ból różnych części ciała. Leki na ból do smarowania powinny wchodzić w skład każdej apteczki. Dzięki temu można szybko zareagować na kontuzję, w której pojawia się ból i stan zapalny.
Czy maść przeciwzapalną mogą stosować dzieci? Chociaż większość leków jest odpowiednia dla młodzieży od 12. roku życia, to niektóre żele można stosować nawet po skończeniu 3. lat. Ważne jest odpowiednie stosowanie maści, zgodnie z zaleceniami lekarza lub zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu produktu. Maści przeciwbólowe mogą być stosowane zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo, w zależności od rodzaju bólu i jego przyczyny.
Maści przeciwbólowe zawierają składniki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Dobrze wchłaniają się przez skórę, i penetrują do tkanek, gdzie działają w miejscu bólu. Dobra maść przeciwbólowa zawiera zazwyczaj diklofenak w wysokiej dawce. Inne preparaty oparte są m.in. na ibuprofen, etofenamat, naproksen czy indometacynę.
Mniej typowe leki przeciwbólowe w maści opierają swój skład na środkach rozgrzewających. Posiadają składniki wywołujące przyjemne uczucie ciepła. Nie działają jednak przeciwzapalnie. W takiej tubce maści rozgrzewającej najczęściej znajdziemy olejki eteryczne, ekstrakty roślinne i kamforę. Sprawdź: https://www.aptekagalen.pl/masci-zele-kremy-na-bol.html.
Działanie maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej zależy od jej składu. Jeżeli w środku zawarte są leki z grupy NLPZ to ich mechanizm działania polega na hamowaniu enzymu — cyklooksygenazy. Bierze ona udział w wysyłaniu sygnałów bólowych i pobudzania rozwoju stanu zapalnego. Zablokowanie tego związku przerywa szlak bólu, a my szybko czujemy ulgę. Co więcej, składniki z grupy niesteroidowych leków zapalnych pomagają również na opuchliznę spowodowaną np. stłuczeniem czy skręceniem.
Maść rozgrzewająca powoduje miejscowe podrażnienie i przekrwienie. Chociaż nie brzmi to najlepiej, to z punktu terapii bólu jest to świetne działanie. Podrażnione nerwy przestają odczuwać ból, a skupiają się na odczuwaniu ciepła. Dzięki temu ból znika.
Nawet najlepsza maść przeciwbólowa i przeciwzapalna potrzebuje czasem pomocy. Gdy jej działanie jest niewystarczające, to możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. W leczeniu bólu mięśni, stawów i kości najbardziej polecany jest doustny naproksen, ketonal, meloksykam lub diklofenak. Jednak pomóc może też zwykły paracetamol lub ibuprofen. Wspomagająco możesz zastosować również plastry przeciwbólowe lub rozgrzewające, które można nakleić w bolące miejsce. Dużą ulgę daje także używanie kompresów chłodzących. Taki kompres dobrze trzymać cały czas w zamrażarce, dzięki temu w razie bólu będzie przyjemnie zimny.
Leki na ból w postaci żelu są generalnie bezpieczne i dobrze tolerowane. Niektóre osoby są jednak na nie bardzo wrażliwe. Co może się stać po posmarowaniu maścią na stan zapalny? U niektórych pojawia się uczulenie na słońce po posmarowaniu ciała. Substancje, które zaliczają się do tych fotouczulających to diklofenak, ketoprofen, naproksen. W takich sytuacjach na skórze pojawi się wysypka, zaczerwienienie, a nawet oparzenie. Dlatego ważne jest, aby chronić przed słońcem cerę nasmarowaną żelem przeciwbólowym. Najlepiej zasłaniać ją długim rękawem bluzy czy spodni. Innym rozwiązaniem jest nałożenie kremu z filtrem SPF 50 na skórę. Trzeba to zrobić jednak dopiero po tym, jak żel się wchłonie.
Artykuł sponsorowanyJuventus Turyn to jeden z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych klubów piłkarskich na świecie. Założony w 1897 roku przez grupę uczniów z Liceum im. Massimo D'Azeglio, Juventus stał się symbolem włoskiej piłki nożnej.