2024-08-06, Porady
Czym są SLS i SLES oraz dlaczego warto ich unikać w szamponach?
W miarę upływu czasu nasza świadomość na temat prawidłowej pielęgnacji włosów rośnie. Coraz rzadziej sięgamy po przypadkowe kosmetyki, za to coraz częściej kupujemy te, które dbają nie tylko o nasze kosmyki, ale także o dobrą kondycję skóry głowy. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się obecnie szampony bez SLS i SLES.
Sodium Lauryl Sulphate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) to silne (choć przy tym przebadane i powszechnie stosowane) detergenty o działaniu pianotwórczym i emulgującym. Sprawiają one, że szampony lepiej się pienią oraz skutecznie oczyszczają włosy i skórę głowy z zabrudzeń oraz nagromadzonego sebum. Zawiera je duża część kosmetyków, w tym drogeryjne szampony do włosów przetłuszczających się czy farby.
Za stosowaniem SLS i SLES w produktach do włosów przemawiają właściwości oczyszczające oraz niska cena. Warto jednak pamiętać, że ich częste używanie może mieć szkodliwy wpływ na strukturę pasm oraz kondycję skóry głowy. To nie gwałtowny, ale stopniowy proces, który prowadzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry głowy i powierzchni kosmyków, przez co fryzura nie tylko traci z czasem swój piękny wygląd, ale także staje się podatna na przesuszenie i inne oznaki osłabienia, takie jak uczucie suchości, swędzenie, a w przypadku wrażliwej skóry głowy również łupież i alergie.
Co więcej, SLS i SLES zaburzają także wydzielanie sebum. Nadmiernie przesuszona skóra głowy otrzymuje bowiem sygnał, że potrzeba jej więcej nawilżenia. Dlatego produkuje jeszcze więcej sebum, aby zapewnić sobie i pasmom ochronę przed uszkodzeniami. Prowadzi to do szybszego przetłuszczania się włosów i częstszego mycia głowy…na przykład szamponem z SLS. Tak zaczyna się szkodliwy schemat niewłaściwej pielęgnacji.
Aby odbudować płaszcz hydrolipidowy oraz skutecznie zadbać o skórę głowy i kosmyki, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej szampony bez SLS i SLES https://makeup.pl/categorys/722361/. Produkty te najczęściej nie zawierają silnych konserwantów i barwników, są za to oparte na wyciągach roślinnych, emolientach oraz innych substancjach myjących. Do ich zalet należą również:
równie skuteczne oczyszczanie skóry głowy oraz pasm – szampony bez detergentów zawierają zazwyczaj delikatniejsze, choć nie mniej skuteczne substancje oczyszczające, które usuwają nagromadzone sebum z powierzchni pasm i skóry głowy;
łagodne działanie dla wrażliwej skóry głowy – kosmetyki z przewagą naturalnych składników są łagodniejsze dla skalpu i nie podrażniają mieszków, dzięki czemu cebulki są mocniejsze, a włosy mniej skłonne do wypadania;
zmniejszenie ryzyka alergii i pojawienia się łupieżu – szampony bez SLS i SLES mają znacznie delikatniejsze formuły, które zmniejszają ryzyko wystąpienia uczulenia, atopii czy suchego łupieżu;
intensywna pielęgnacja skóry i włosów – produkty pozbawione drażniących składników nie naruszają naturalnej bariery ochronnej, dzięki czemu nie osłabiają ani skóry głowy ani mieszków włosowych;
brak nadmiernego przetłuszczania – łagodne szampony nie zaburzają naturalnego procesu wydzielania sebum, dlatego skóra głowy zachowuje swoją naturalną równowagę;
Dobre szampony bez SLS i SLES to świetne uzupełnienie Twojej rutyny pielęgnacyjnej, zwłaszcza jeśli myjesz włosy codziennie. W sklepach stacjonarnych i internetowych, w tym na https://makeup.pl/, dostępnych jest wiele doskonałej jakości produktów bogatych w naturalne składniki, które pomogą przywrócić skórze głowy równowagę, a włosom – zdrowy połysk. Należą do nich:
Ajurwedyjski szampon do włosów Imbir i trawa cytrynowa Orientana
Kosmetyk jest polecany do każdego rodzaju włosów. Dzięki obecności roślin Reetha i Shikakai skutecznie usuwa zabrudzenia, a do tego znakomicie odżywia, nawilża i wygładza – w efekcie fryzura odzyskuje sprężystość, doskonale się układa i rozczesuje.
Arganowy szampon do kręconych włosów Dikson ArgaBeta Curly Shampoo Elasticizing
Zawarty w formule olejek z pestek winogron to skuteczny, wzmacniający i nawilżający składnik, który przywraca suchym, matowym i puszącym się włosom miękkość i elastyczność. Z kolei olej z otrębów ryżowych zapobiega obciążaniu włosów, sprawiając, że stają się one sprężyste i przyjemne w dotyku.
Szampon do włosów po keratynowym prostowaniu Alfaparf Lisse Design Keratin Therapy Maintenance Shampoo
Najważniejszymi składnikami tego szamponu bez SLS i SLES są keratyna oraz olej babassu. Wnikają one do wnętrza włosa, wygładzają go, zabezpieczają przed zewnętrznymi zniszczeniami oraz chronią końcówki przed rozdwajaniem się. Dzięki temu podczas codziennego mycia nie tylko nie pogorszysz stanu swojej czupryny, ale wręcz poprawisz jej kondycję.
BIO szampon do włosów suchych AloesUrtekram Aloe Vera Shampoo Dry Hair
W 100% naturalne komponenty zawarte w produkcie wzmacniają cebulki i stymulują włosy do szybszego wzrostu, a jednocześnie zapobiegają ich wypadaniu. Łagodna konsystencja wygodnie się rozprowadza i tworzy aktywną pianę, która oczyszcza pasma i skórę głowy z kurzu, brudu, sebum oraz resztek środków stylizujących.
Bezsiarczanowy szampon do włosów farbowanych Brave New Hair Color
Ten szampon bez SLS i SLES pokochają wszystkie miłośniczki farbowanych włosów, ponieważ zapewnia długotrwałą ochronę koloru. Jego innowacyjna formuła została wzbogacona w filtr zabezpieczający przed szkodliwym promieniowaniem UV. W składzie znajdziesz również delikatne kwasy owocowe, które skutecznie neutralizują działanie kamienia znajdującego się w wodzie.
Bon energetyczny to jednorazowe dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną, dla gospodarstw domowych, które spełniają określone kryteria. Mogą z niego skorzystać członkowie zarówno gospodarstw jednoosobowych, jak i wieloosobowych.