2024-10-30, Porady
Musisz zmienić coś w swojej kuchni i zamierzasz samodzielnie przeprowadzić montaż?
Z jednej strony to nic takiego, z drugiej – zawsze coś może pójść nie tak. Wielu próbowało zrealizować samodzielnie prace montażowe, ale później szukało na szybko profesjonalisty. Nie daj się! Możesz zrobić to samodzielnie!
Lodówki, płyty grzewcze – czy można zamontować je samodzielnie?
Lodówka do zabudowy i wolnostojąca – jak zamontować obie wersje?
Płyty indukcyjne a samodzielny montaż
Podpowiadamy jak uniknąć najczęstszych błędów. Efekt pozytywnie Cię zaskoczy!
Zdecydowanie tak – wymaga to jednak pewnego przygotowania. W przypadku lodówki sprawa jest zazwyczaj prosta. Na początek trzeba pozbyć się z kuchni starej i wystarczy ustawić nową lodówkę we właściwym miejscu i zapewnić jej stabilność. Tutaj jeszcze słowo przestrogi – wielu producentów wskazuje, że w przypadku lodówki należy odczekać co najmniej 2 godziny, by poziom freonu ustabilizował się. Dopiero potem możesz podłączyć ją do prądu. Jeśli nie masz jeszcze wybranego modelu lodówki, zerknij na https://www.sferis.pl/lodowki-3323.
A co w przypadku płyty indukcyjnej? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Płyta indukcyjna musi być bezpiecznie podłączona do instalacji elektrycznej, a także precyzyjnie zamontowana w blacie. Jeśli nie dysponujesz sprzętami, by wyciąć blat, lepiej zamów taki z już wyciętym otworem. Musisz jednak dokładnie przekazać wymiary otworu na rozmiary urządzenia. Sprawdź polecane płyty grzewcze na sferis.pl!
A teraz przechodzimy do konkretów, czyli montażu krok po kroku.
Zaczynamy od trudniejszego zadania – lodówki do zabudowy. Wymagają dokładnego przygotowania, ponieważ muszą idealnie pasować do wnęki w meblach kuchennych. Przestrzeń na lodówkę powinna być zgodna z zaleceniami producenta – zwykle należy zachować odstęp 5-10 cm z tyłu oraz po bokach, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Brak tych przestrzeni może prowadzić do przegrzewania się sprzętu. Umieszczenie takich urządzeń w zabudowie wymaga również precyzyjnego dopasowania drzwi – warto zachować około 2 mm odstępu, aby uniknąć problemów z ich otwieraniem.
Lodówka z dodatkową przestrzenią jako zamrażarka lub wariant chłodziarko-zamrażarki wymaga również dokładnego wypoziomowania. Zaleca się minimalny spadek w kierunku tyłu lodówki (do 1 cm), aby drzwi łatwiej się zamykały, a owoce, warzywa i butelki nie kierowały się w kierunku frontu. Takie ustawienie sprzyja też sprawniejszemu przepływowi czynnika chłodniczego. Najtrudniejsze może okazać się przymocowanie drzwiczek do frontu mebli. Tu możesz spotkać system szynowy lub ślizgowy. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, ale pamiętaj – najpierw wszystko przymierz dwa razy, zanim zaczniesz przykręcać wkręty.
A jeśli w kuchni chcesz umieścić lodówkę wolnostojącą? Pamiętaj, by nie ustawiać jej maksymalnie do ściany. Zaleca się kilka cm przestrzeni. Ponadto podłączenie do prądu powinno znajdować się w odległości nie większej niż 1,5 m od urządzenia, aby uniknąć nadmiernego napinania kabla.
W takim razie teraz płyta indukcyjna. Jak możesz zamontować ją w swojej kuchni? Uwzględnij kilka ważnych punktów:
Zadbaj o właściwe wymiary. Standardowe otwory powinny mieć szerokość 56-60 cm i głębokość 49-53 cm.
Zapewnij przestrzeń co najmniej 5 cm nad piekarnikiem, jeśli jest pod spodem.
Upewnij się, jakiego podłączenia wymaga Twoja płyta indukcyjna – 400 V czy 230 V. Zaleca się zastosowanie bezpiecznika 16 A i przewodu minimum 4 mm2.
Płyta indukcyjna NIE MOŻE być przyklejona. Uszczelka dołączona przez producenta w zupełności wystarczy.
Sprawdź stabilne i bezpieczne umocowanie i przetestuj urządzenie.
Nowoczesna łazienka to dziś nie tylko miejsce codziennej higieny, ale również przestrzeń relaksu, regeneracji i komfortu użytkowania - o ile tylko zadbamy o jej odpowiednie wyposażenie.