2023-11-04, Tym żyje Gorzów
W sobotę swoją premierę miała gra MONOPOLY Gorzów. Gorzowska edycja powstała przy udziale mieszkańców i przy wsparciu partnerów - firm i instytucji z Gorzowa.
Pierwszymi graczami byli m.in wiceprezydent Jacek Szymankiewicz, prezesi Stali i Radia Zachód, szefowa marketingu Askany oraz najmłodsi gorzowianie.
Dziś także gra trafiła do sprzedaży w całej Polsce. W Gorzowie można ją kupić w największych centrach handlowych oraz kilku lokalnych księgarniach.
Prace nad gorzowską edycją planszówki rozpoczęły się w marcu. Udział w przygotowaniu planszy wzięli gorzowianie w specjalnym głosowaniu na najdroższe pole, a o ostatecznym jej wyglądzie zdecydowali wspólnie partnerzy przedsięwzięcia, tj. m.in. pracownicy Urzędu Miasta, instytucji kultury oraz lokalni przedsiębiorcy.
Przypomnijmy, na każdej planszy do zagospodarowania jest 30 pól. 20 z nich oddano Miastu jako jednemu z głównych partnerów. W sprawie pozostałych miejsc wydawca - firma Winning Moves, przedstawiciel firmy Hasbro w Polsce, prowadził rozmowy z lokalnymi firmami i innymi podmiotami.
Jednym z głównych partnerów jest Galeria Askana, dlatego właśnie w niej w sobotę (4 listopada) odbyła się oficjalna premiera gry. Udział w niej wziął m.in wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz, który nie krył zadowolenia z udziału Miasta w tym wyjątkowym projekcie.
- Mamy to! Mamy swoją unikatową planszę, która wspaniale pokazuje i prezentuje Gorzów - powiedział do zgromadzonych w galerii gorzowian.
Wiceprezydent podziękował mieszkańcom za udział w głosowaniu nad najdroższym polem na planszy oraz za wsparcie i duży entuzjazm, który towarzyszył wszystkim w procesie przygotowywania gry.
- Gorzów to miasto wyjątkowe, zasługujemy na taką formę promocji - podkreślił Jacek Szymankiewicz.
Przypomnijmy, że swoją miejską edycję gry ma do tej pory nieco ponad 20 miast w całej Polsce. Dużo większa od Gorzowa Łódź premierę swojej edycji gry miała tydzień przed nami, wraz z nami od soboty swoją planszówką może się chwalić Olsztyn, a za kilka tygodni Zabrze.
W uroczystej premierze w Galerii Askana udział wzięli również przedstawiciele pozostałych partnerów projektu: dyrektor Askany i szefowa działu marketingu galerii, prezesi Radia Zachód i KS “Stal Gorzów”, dyrektor Vetoquinol Biowet, szef Myjni na Owczej oraz przedstawiciele pola golfowego Zawarcie i TV Eska Gorzów, a także przedstawiciele firmy Winning Moves, którzy odpowiadali za proces przygotowania gry i wprowadzenie jej do sprzedaży. Opiekunem gorzowskiej edycji była Zuzanna MIsiejuk.
Miejski projekt MONOPOLY objął wyprodukowanie i wprowadzenie do sprzedaży gier z motywem Gorzowa. Personalizacji podlegała szata graficzna, projekt graficzny pudełka, pola na planszy, karty „Szansy” i „Kasy Społecznej”, a także inne komponenty gry, takie jak m.in. banknoty.
W gorzowskiej edycji Kartami Szansy i Kasy Społecznej są motywy kasety stilonowskiej C-60 i C-90, na banknotach są rysunki najbardziej popularnych obiektów gorzowskich, a także Gorzowski, Nosorożec, postać żużlowca, “Janusz Gorzowski” i Maria z wiadrami z Fontanny Pauckscha. Popularne w tradycyjnej edycji gry dworce kolejowe w Gorzowie zastąpiły miejskie parki, a na polach są najbardziej charakterystyczne i popularne miejsca i obiekty w mieście. Przypomnijmy, że najdroższy z nich wybrali sami gorzowianie w internetowym głosowaniu, przeprowadzonym wiosną, to Bulwary nad Wartą.
W grze można znaleźć historyczne ciekawostki: można będzie odziedziczyć spadek po Hermanie Pauckschu, znaleźć kości prehistorycznego nosorożca czy zrobić szarlotkę z renety landsberskiej.
W naszej „planszówce” pojawiają się ważne w kalendarzu miasta wydarzenia i instytucje kultury; „Dobry Wieczór Gorzów”, Nocny Szlak Kulinarny” Gorzów Jazz Celebrations i kino 60 Krzeseł, a bułka z pieczarkami w grze mocno narozrabia.
Pierwszy nakład gorzowskiej „planszówki” wyniesie ok. 4 tys. egzemplarzy.
MONOPOLY jest grą planszową, wymyśloną w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu przez Elizabeth Magie, polega na handlu nieruchomościami. Daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Pierwsza edycja powstała w 1935 roku. Dotychczas sprzedano ponad 200 mln egzemplarzy gry, w ponad 200 lokalnych wersjach. Pierwszą swoją miejską edycję w Polsce w 2014 roku miał Gdańsk.
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Dzień po rewanżowym meczu o awans do finału PGE Ekstraligi pomiędzy Betard Spartą Wrocław i ebut.pl Stalą Gorzów gruchnęła wiadomość o zwolnieniu trenera Stanisława Chomskiego.