2024-01-05, Tym żyje Gorzów
Dotarła do nas odpowiedź z Warszawy dotycząca odwołania od decyzji lubuskiego konserwatora zabytków w sprawie leżakowni.
O perypetiach działki, na której położone są pozostałości leżakowni browaru Ehrenbergów przy ulicy Walczaka pisaliśmy kilka dni temu TUTAJ.
Kiedy w maju 2023 roku lubuski wojewódzki konserwator zabytków w Zielonej Górze podjął decyzję wpisującą leżakownię do rejestru zabytków województwa, wydawało się, że jej losy są przesądzone. Miasto wzbogaciło się o zabytek, a właściciel działki mógł kontynuować inwestycję, jednak w diametralnie zmienionych warunkach w porównaniu do tych, kiedy tę działkę kupił. Podchodząc realnie do tematu oznaczało to, że nic tam nie wybuduje. Nie chodziło jedynie o dostosowanie planowanej budowy apartamentowca do zmienionych warunków prawnych, ale też o ograniczenia terenu pod taką budowę. Firma deweloperska musiałaby bowiem zachować pozostałości leżakowni, wkomponowując ją w budynek.
Mimo początkowych zapowiedzi inwestora, iż nic na działce nie będzie robił i definitywnie zostawia sprawę okazało się, że złożył on jednak do urzędu w Zielonej Górze odwołanie od decyzji lubuskiego konserwatora zabytków.
Ten, zgodnie z procedurami, skierował sprawę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapytaliśmy więc u źródła, ile może potrwać rozpatrywanie odwołania od decyzji konserwatora województwa lubuskiego.
Na nasze pytanie wysłane do MKiDN 1 stycznia odpowiedź z Warszawy nadeszła już po dwóch dniach. W mailu z 3 stycznia czytamy: Odwołanie od decyzji Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 26 maja 2023 roku w sprawie wpisania do rejestru zabytków leżakowni dawnego browaru Ehrenbergów zlokalizowanych przy ulicy Franciszka Walczaka w miejscowości Gorzów Wielkopolski, wniesione do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze 19 czerwca 2023 roku, wpłynęło do MKiDN 3 lipca 2023 roku – pisze rzecznik ministerstwa.
- Sprawa – ze względu na stopień jej złożoności – wymaga przeprowadzenia pogłębionej analizy, bowiem podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wpisu do rejestru zabytków rodzi istotne skutki prawne dla właściciela zabytku, wynikające z ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rozpatrzenie sprawy i jej zakończenie jest przewidywane w drugim kwartale 2024 roku - dodaje.
O tym, co dalej będzie się działo z leżakownią oraz działką, na której jest położona, dowiemy się zatem nie wcześniej niż w kwietniu tego roku.
Maja Szanter
Gorzowscy radni domagali się podczas środowej sesji Rady Miasta ujawnienia przez dyrektora zarządzającego Stali Gorzów kwoty, za jaką klub sprzedał nazwę stadionu.