2024-10-04, Tym żyje Gorzów
Renomowana gorzowska Mała Akademia Jazzu (MAJ) po raz pierwszy organizuje zajęcia poza granicami kraju.
Zajęcia odbędą się 6 października 2024 roku w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.
To wyjątkowe zjawisko nieformalnej edukacji jazzowej działa w Polsce już ponad 40 lat, jest najstarszą nieprzerwanie działającą inicjatywą tego typu w Europie. Prowadzone przez Bogusława Dziekańskiego, dyrektora Jazz Clubu „Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim, promuje kulturę słuchania i grania współczesnej muzyki popularnej, przede wszystkim mającej afroamerykańskie korzenie – jazzu i bluesa. Dotychczas dyplomy ukończenia dwuletnich kursów MAJ otrzymało prawie 55 tysięcy absolwentów. W ostatnich latach to wyjątkowe zjawisko stało się nawet obiektem badań naukowych w zakresie socjologii i antropologii kultury.
Wydarzenie organizuje POSK w Londynie i Maezztro Music Education, w partnerstwie z największym sklepem muzycznym w Wielkiej Brytanii – Yamaha Music London, flagowym sklepem w Soho, który dostarczy kilka instrumentów na zajęcia. W programie przewidziano muzyczną prezentację i wykład skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat. Uczestnicy będą angażować się w improwizację, prowadzić dialog z artystami na żywo oraz eksplorować jazzowe style i repertuar dostosowany do ich wieku, a otwarte ustawienie sceny zachęci uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Więcej można przeczytać TUTAJ.
Akademię poprowadzi znakomity saksofonista Marek Konarski, który od kilku lat jest wykładowcą MAJ, znany edukator i improwizator, nominowany do nagrody Fryderyka, bywalec europejskich festiwali jazzowych.
Towarzyszyć mu będzie dobrze już znany londyńskiej publiczności pianista Tomasz Żyrmont. Występował w legendarnych miejscach, takich jak Ronnie Scott’s, 606 Club, a nawet w parlamencie brytyjskim. Zyskał uznanie, występując na London Jazz Festival oraz Yamaha Music Live. Marek i Tomasz to absolwenci MAJ, gdzie stawiali swoje pierwsze muzyczne kroki w Jazz Clubie „Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w sekcji rytmicznej wystąpią uznani londyńscy artyści jazzowi: Ben Hazleton na kontrabasie oraz Filippo Galli na perkusji, na co dzień grający w trio Tomka Żyrmonda.
Organizatorzy zapraszają również rodziców do udziału i obserwowania zajęć z antresoli klubu. Bezpośrednio po panelu edukacyjnym MAJ odbędzie się jam session.
POSK w Londynie w dzielnicy Hammersmith został założony przez społeczność polską w Wielkiej Brytanii z inicjatywy profesora Romana Ludwika Wajdy (1901 – 1974), który był również pierwszym szefem ośrodka. W 1964 r. z jego inicjatywy zaczęły się odbywać pierwsze publiczne spotkania popularyzujące wśród polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii ideę budowy ośrodka i zebranie środków na realizację tego pomysłu. Pomysł profesora Wajdy poparły liczne środowiska polonijne, organizacje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne, zaczęły wpływać dotacje, organizowano zbiórki funduszy, a w 1972 r. zostały zakupione budynki przy King Street, w tym sklepy oraz nieużywany już kościół Baptystów – tu właśnie, w nieodległej przyszłości miał stanąć gmach POSK. Po wykonaniu niezbędnych prac wyburzeniowych rozpoczęto kopanie fundamentów i budowę nowego budynku. Było to tak wielkie wydarzenie dla Polaków rozsianych po Wielkiej Brytanii, że przyjeżdżały nawet wycieczki z różnych zakątków Zjednoczonego Królestwa, aby obserwować postęp prac.
Po 3 latach prac główny budynek został ukończony i 29 grudnia 1974 r. nastąpiło oficjalne otwarcie ośrodka. Niestety, profesor Wajda nie doczekał spełnienia swojego marzenia – odszedł 8 grudnia 1974 r., trzy tygodnie przed ukończeniem budowy. Ostatnia część budynku, w której mieści się teatr, została wykończona w 1982 r.
Hasło POSK to „Polsce i wolnym Polakom na pożytek”. Ten wspólny dom wszystkich Polaków powstał m.in. po to, aby zapewnić miejsce dla powstałej w 1942 r. Biblioteki Polskiej w Londynie, która tu wciąż rozwija swoją działalność. Odbywają się tu wystawy, spotkania, koncerty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne – zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Mają tu swój dom liczne polskie organizacje, niektóre z nich z biegiem czasu się rozwiązują lub przekształcają, ale za to przybywają nowe, tworzone przez kolejne pokolenia Polaków na Wyspach. W 2024 r. przypadają 60. urodziny tej zasłużonej instytucji.
Tekst: Marek Demidowicz
Zdjęcia: Igor Andruch
Bilety w POSK przed jam session lub w serwisie Eventbrite - TUTAJ.
Uczestnicy MAJ i muzycy grający na scenie – wstęp wolny
Trwają prace remontowe na ulicy Spichrzowej i Chrobrego, ale i utrudnienia dla kierowców po obu stronach Warty.