Świetny mecz w Arenie. Gorzowianki wykorzystały szansę

2024-02-23, Sport

W ostatnim spotkaniu rundy zasadniczej gorzowskie koszykarki podejmowały bardzo dobrze grającą w tym sezonie Ślęzę Wrocław.

Powrót Chloe Bibby na parkiet wypadł bardzo okazale
Powrót Chloe Bibby na parkiet wypadł bardzo okazale Fot. Piotr Kaczmarek/AZS AJP

Jeżeli ktoś lubi widowiskową koszykówkę, pozbawioną szeregu taktycznych zawiłości, to mecz gorzowianek z wrocławiankami stanowił kapitalną okazję do polubienia kobiecego basketu. Stawka spotkania była naprawdę wysoka, decydowała o tym, która z drużyn trafi do teoretycznie łatwiejszej ,,połówki’’ w play off. I wydawało się, że obie drużyny skupią się głównie na twardej obronie, a one zaskoczyły kibiców i wszystkie siły skierowały na efektowną grę ofensywną. Dzięki temu oglądaliśmy naprawdę bardzo dobre widowisko, a świadczy o tym choćby końcowy wynik. Zdobycie przez obie drużyny 182 punktów na poziomie polskiej ligi jest naprawdę dobrym wynikiem.

Od pierwszego gwizdka sędziów praktycznie do końca spotkanie było bardzo wyrównane. Tylko do przerwy prowadzenie zmieniało się – uwaga - 19 razy! Po zmianie stron przez początkowe siedem minut nic się nie zmieniło. Dalej gra była niemal ,,kosz za kosz’’ i żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie większej przewagi. Uczyniły to dopiero gospodynie pod koniec trzeciej kwarty, gdy odskoczyły na osiem punktów (63:71). Głównie za sprawą powracającej po wyleczeniu kontuzji do gry Chlo Bibby. Od razy powiedzmy, że Australijska zrobiła w pewnej chwili znaczącą różnicę na parkiecie, wystarczyło jej kilka indywidualnych akcji i gra gorzowianek zupełnie się zmieniła. Bardzo na korzyść, choć oczywiście nie można odmówić fantastycznej gry kilku innym naszym zawodniczkom. Wszystkie praktycznie prezentowały się bardzo dobrze i wniosły cegiełki do wygranej.

Wrocławianki walczyły bardzo dzielnie, w ich szeregach dominowały Angel Berker i Alexa Held, choć ta ostatnia straciła trochę animuszu w drugiej połowie. Przed ostatnią kwartą każdy wynik nadal był możliwy. W 32 minucie gorzowianki ponownie wypracowały ośmiopunktową przewagę (76:68), ale wystarczyło 46 sekund i mieliśmy remis 76:76. I ponownie sprawę w swoje ręce wzięła Bibby, szybko rzuciła ,,trójkę’’, chwilę potem wykorzystała jeden rzut osobisty, dalej kapitalnie asystowała przy trafieniu Weroniki Telengi i dorzuciła trzy osobiste za faul przy próbie rzutu zza linii 6,75 m. To wszystko spowodowało, że zrobiło się 85:76 i podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego już nie pozwoliły rywalkom na złapanie kolejnego oddechu.

Gorzowianki kończą fazę zasadniczą na drugiej pozycji i naprawdę mają dobry układ dalszych spotkań. W sporcie często mówi się na to ,,autostrada’’, ale oczywiście to jest sport i wszystko może się wydarzyć.

Już we wtorek, 27 lutego akademiczki zagrają w Arenie Gorzów pierwszy mecz o awans do strefy medalowej z Eneą AZS Poznań. Drugi mecz w Poznaniu odbędzie się 29 lutego, a w przypadku potrzeby rozegrania trzeciego spotkania (rywalizacja toczy się do dwóch wygranych) będzie miał on miejsce 3 marca w Gorzowie.

W przypadku awansu do czwórki najlepszych, w co nie wątpimy rywalem naszego zespołu w walce o awans do finału będzie zwycięzca z pary Arka Gdynia – AZS UMCS Lublin. Gra też będzie toczyła się do dwóch wygranych, a zacznie się 5 marca w Gorzowie.

PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów - 1KS Ślęza Wrocław 96:86 (20:20, 26:23, 25:23, 25:20)

PSI Enea: Stephanie Jones 22, Elena Tsineke 20, Chloe Bibby 16, Weronika Telenga 15, Aleksandra Pszczolarska 9, Anna Jakubiuk 7,  Nora Wentzel 7, Wiktoria Kuczyńska.

Ślęza: Angel Baker 21, Schaquilla Nunn 18, Martyna Pyka 14, Alexa Held 13, Digna Strautmane 6, Aleksandra Mielnicka 6, Natalia Kurach 6, Karolina Stefańczyk 2, Anna Wińkowska, Wanesa Furman.