2023-04-03, Prosto z miasta
Możemy już podsumować nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2024 statystykami dotyczącymi wniosków i ich autorów.
Jakie pomysły kryją się w 156 złożonych przez gorzowian formularzach?
Na pierwszym miejscu widoczne są drogi. Takich wniosków jest 34, czyli o 5 więcej niż w poprzedniej edycji. Kolejne miejsca zajmują zieleń, oświetlenie, infrastruktura związana ze sportem i rekreacją oraz ścieżki i chodniki. W tej edycji spory wzrost widać w kategorii wydarzenia. Zgłoszono ich aż 12, to o 7 więcej niż w roku ubiegłym.
Dającą się zauważyć w tej edycji budżetu obywatelskiego grupą zadań są sąsiedzkie miejsca spotkań oraz miejsca relaksu. Choć podobne projekty pojawiały się już w poprzednich latach, to obecnie jest ich nieco więcej.
Trend, który utrzymuje się od ubiegłorocznej edycji to zieleń. Choć wniosków, w których jest ona podstawowym elementem jest nieco mniej niż poprzednio, to zadania z pozostałych kategorii tj. parkingi, czy ścieżki i chodniki a nawet wydarzenia zawierają sporo zielonych akcentów.
Co możemy powiedzieć o wnioskodawcach i wnioskodawczyniach?
Wnioski złożyło w tym roku 107 gorzowian, mamy więc wzrost o 17 osób. Jak przekłada się to na szczegóły? Aż 14 wniosków zostało złożonych przez duety, czyli współwnioskodawców lub współwnioskodawczynie. Więcej niż jeden wniosek złożyło 27 osób. Wśród osób, które zaangażowały się w pisanie i składanie wniosków przeważają mężczyźni. Jest ich 56 a kobiet 51. W poprzedniej edycji w tym zakresie panowała idealna równowaga.
Co teraz dzieje się ze złożonymi wnioskami?
Na ukończeniu jest etap oceny formalnej. Wiedzą o tym wnioskodawcy, których urzędniczki wzywają do uzupełnień. Najczęściej występujące braki w złożonych formularzach, to brak podpisów osób popierających dany projekt lub ich nieczytelność. W najbliższych dniach pierwsze wnioski zostaną poddane ocenie merytorycznej. Etap oceny merytorycznej zakończy się w lipcu. W sierpniu natomiast mieszkańcy mogą spodziewać się wykazu pozytywnie i negatywnie ocenionych wniosków. Wtedy też wnioskodawcy, których zadania otrzymały negatywną ocenę, będą mogli złożyć odwołanie.
Dalsze etapy Budżetu Obywatelskiego 2024 to:
• spotkania dyskusyjne z obowiązkowym udziałem autorów i autorek pozytywnie ocenionych wniosków, które odbędą się we wrześniu
• głosowanie i ogłoszenie wyników zaplanowane na październik,
• ewaluacja, która odbędzie się w listopadzie.
Harmonogram zostanie uzupełniony o dokładne terminy i miejsca spotkań dyskusyjnych najpóźniej w sierpniu br.
Zachęcamy mieszkańców do śledzenia miejskiej strony: um.gorzow.pl/aktualnosci/budzet-obywatelski/ oraz na fanpagu Facebook/Przystań na Konsultacje (https://www.facebook.com/konsultacjegorzow) i bycia na bieżąco z informacjami o trwającej edycji budżetu obywatelskiego.
Anna Pękalska
Biuro Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji
Ilustracje w grafikach z vectorove.com
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej czeka nas kolejna edycja znanej już wszystkim akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.