2025-02-25, Prosto z miasta
Władze Landsberga w budżecie miasta na rok 1925 znalazły fundusze na rozpoczęcie budowy stadionu, który funkcjonuje do dziś przy ulicy Olimpijskiej.
Zyskująca po I wojnie światowej coraz większą popularność piłka nożna oraz apele klubów piłkarskich o budowę stadionu z prawdziwego zdarzenia zmusiły magistrat do zainteresowania się tym tematem.
Mecze piłkarskie w Landsbergu gromadziły sporą rzeszę kibiców, a w ligowych tabelach można było dostrzec kilka klubów znad Warty.
Przez wiele lat rywalizowano na kiepskiej jakości boisku przy dzisiejszym placu Grunwaldzkim (wówczas Musterplatz). Były też m.in. boiska przy obecnej ulicy Kosynierów Gdyńskich, ulicy Kobylogórskiej oraz miejscu, gdzie dziś rywalizują żużlowcy. Jednak obiekty te były małe i bez odpowiedniej infrastruktury.
Presja klubów landsberskich ostatecznie przyniosła efekty i zapadła decyzja o lokalizacji stadionu. Władze miasta w październiku 1924 roku podjęły decyzję, że stadion sportowy powstanie na terenach poligonowych, gdzie jeszcze przed I wojną pionierzy futbolu rozgrywali pierwsze pojedynki.
Ze względu jednak na inne inwestycje miejskie w kolejnym roku, czyli 1925, znaleziono w kasie miasta środki finansowe na przygotowanie jedynie planu stadionu, a dokładniej mówiąc – całego kompleksu sportowego.
Plan zakładał, że na peryferiach miasta powstanie stadion z trybunami i bieżnią oraz budynkiem z tarasem widokowym. W budynku miała znajdować się restauracja, szatnie, pomieszczenia na sprzęt sportowy oraz mieszkanie dla gospodarza obiektu. Za stadionem natomiast zaplanowano powstanie boiska piłkarskiego do rozgrywania meczów ligowych, gdyż ustalono, że na stadionie odbywać się będą tylko ważne wydarzenia sportowe. Dodatkowo planowano zbudować dwa boiska treningowe oraz parking. W późniejszym czasie równolegle do boiska piłkarskiego planowano utworzenie z jednej strony otwartego basenu, a z drugiej budowę kortów tenisowych. Zakładano, że teren wokół stadionu będzie enklawą zieleni, posadzono mnóstwo drzew i krzewów, a miejsce to miało tworzyć rozległy kompleks sportowo-rekreacyjny, w którym mieszkańcy chętnie spędzaliby wolny czas.
Właściwe prace ruszyły w połowie 1926 roku, a stadion został uroczyście otwarty 11 sierpnia 1929 roku, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Stadion służy nadal gorzowskim piłkarzom, a od włodarzy miasta słyszymy, że są finanse na jego przebudowę. Sympatycy piłki nożnej nad Wartą nie raz byli już oszukiwani i mamieni obietnicami powstania nowego stadionu. Oby tym razem było inaczej.
Przemysław Dygas
W sobotę, 12 kwietnia w Gorzowie ponownie usłyszymy silniki motocyklowe, a miłośnicy jednośladów z całego regionu zbiorą się na stadionie żużlowym, aby rozpocząć 11. edycję sezonu motocyklowego.