2025-05-06, Prosto z miasta
Co łączy dawną wieś z nowoczesnym miastem? Czy Wieprzyce, znane z bogatej historii, mogą jeszcze zaskoczyć swoich mieszkańców?
Już 15 czerwca odbędzie się wyjątkowe świętowanie 700-lecia istnienia tej malowniczej dzielnicy Gorzowa Wielkopolskiego! Przekonaj się, co skrywa ta historia i co czeka na Ciebie podczas obchodów!
Wieprzyce, położone w zachodniej części Gorzowa Wielkopolskiego, mają do opowiedzenia fascynującą historię. Mimo że w 1961 i 1977 roku zostały włączone w granice administracyjne miasta, wciąż zachowują swój wioskowy urok, tak bardzo ceniony przez mieszkańców. Są dobrze skomunikowane, mieszka się w dużym mieście, a czuje się wolność i świeży oddech znad Warty i gorzowskich muraw. Wieprzyce to również w dalszym ciągu wioska i sołectwo wchodząca w skład gminy Bogdaniec. Pierwsza wzmianka o Wieprzycach pochodzi z 6 maja 1325 roku, a początki tutejszej parafii sięgają XIV wieku. W dokumencie z 1393 roku odnajdujemy pierwsze informacje o kościele, którego patronem był wówczas św. Mikołaj.
Z okazji mijającej 700. rocznicy potwierdzonego istnienia Wieprzyc, mieszkańcy postanowili zorganizować wspólne świętowanie. Inicjatorem tego wydarzenia jest ks. Ireneusz Mastej, proboszcz parafii Trójcy Świętej na gorzowskich Wieprzycach. Już od dłuższego czasu zabiegał, aby społeczność tej dzielnicy i wioski uczciła to ważne wydarzenie.
- Nie zawsze dzielnica miasta lub wioska może poszczycić się tak długą i ciekawą historią – a my mamy to szczęście! – mówi z uśmiechem ks. Ireneusz.
W organizację obchodów zaangażowały się nie tylko parafianki i parafianie, ale również Stowarzyszenie „Nasze Wieprzyce” oraz Sołectwo Wieprzyce. Ciekawą inicjatywą jest powstająca na tę okazję książka opisująca historię Wieprzyc, którą pisze znany regionalista Eugeniusz Cytlak. Przedmowę do książki napisała dr Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.
Eugeniusz Cytlak zauważa z humorem, że „nazwa Wieprzyce jest słowiańska i pochodzi od przezwiska „Weprek”, co można tłumaczyć dziś jako „Wieprzyk” i była taka przed germanizacją tych ziem. Sprawę nazwy rozwinął prof. Hieronim Szczegóła wywodząc nazwę od lokalnego gospodarza. ,,Ów gospodarz miał być tak puszysty, że nazywano go Wieprzykiem”. Te i inne ciekawe historie już wkrótce będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w książce wydawanej z okazji tak wielkiego jubileuszu.
700-lecie Wieprzyc to także festyn połączony z odpustem parafii Trójcy Świętej, który odbędzie się 15 czerwca.
- Planujemy dobrą zabawę, będzie się wiele działo i nikt nie wyjdzie zawiedziony – zapowiada Michał Dziennik, znany animator z Malinowej Chatki. Coroczne odpusty w Trójcy Świętej słyną z doskonałego grilla, miejsca sąsiedzkich spotkań, ale r konkursu na precla. Dlaczego akurat precel?
- To dobry symbol Trójcy Świętej, a takie wezwanie ma nasza współczesna wieprzycka parafia – wyjaśnia wikariusz ks. Michał Gławdel.
Stowarzyszenie „Nasze Wieprzyce” organizuje na tę okazję również konkurs fotograficzny „Wieprzyce i okolice w obiektywie”.
- Pokażmy piękno naszej małej ojczyzny uchwycone w niepowtarzalnym kadrze – czekają atrakcyjne nagrody! – zachęca , Piotr Górski, prezes stowarzyszenia.
Nagrodzone zdjęcia zostaną wykorzystane do publikacji w kalendarzu na przyszły rok.
Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia! Odpust na Wieprzycach w Trójcy Świętej 15 czerwca to okazja, by odkryć tajemnice Wieprzyc, podzielić się historią, a także cieszyć się wspólną zabawą i radością z lokalną społecznością. Organizatorzy zapraszają na tego dnia na Mszę o godzinie 11:00, a później do wspólnego z nimi świętowania.
ks. Michał Gławdel
Zdjęcia: Ze zbiorów WiMBP w Gorzowie
Kolekcja prywatna: Wawrzyniec Zieliński
Co łączy dawną wieś z nowoczesnym miastem? Czy Wieprzyce, znane z bogatej historii, mogą jeszcze zaskoczyć swoich mieszkańców?