2022-03-23, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Marcina Leśko, fizjoterapeuty
- Co to jest bikefitting?
- Najprościej mówiąc jest to ustawienie roweru do aktualnych możliwości naszego organizmu. Idea Bikefittingu opiera się na tym, żeby poprawić komfort jazdy na rowerze i wyeliminować dolegliwości bólowe. Jeżeli mamy komfort jazdy to wówczas przyjemniej nam się spędza czas na rowerze, osiągamy lepsze wyniki i pokonujemy dłuższe dystanse.
- Na czym on polega?
- Przede wszystkim na wstępie należy poznać preferencje danej osoby użytkującej rower i do czego ona go potrzebuje. Dopiero w oparciu o te informacje prowadzony jest dalszy wywiad, który pozwala rozpoznać profil rowerzysty oraz charakterystykę jego jazdy. Istotne są informacje o wszelkich kontuzjach i rzeczach, które mogą ewentualnie wpływać na komfort jazdy na rowerze, ponieważ przy procesie ustawiania mamy na uwadze te problemy i staramy się je wyeliminować. Po wywiadzie przechodzimy do testów fizjologicznych, które odbywają się na kozetce fizjoterapeutycznej. Sprawdzamy wówczas biomechaniczne zakresy ruchu. Następnie są testy sprawnościowe. Po przejściu tych trzech etapów ustawienie roweru zaczynamy od ustawienia butów i doboru wkładek kolejno przechodząc do ustawienia siodła i kierownicy.
- Dlaczego warto skorzystać z bikefittingu?
- 70% klientów, którzy decydują się z tego skorzystać to osoby, które zgłaszają problemy podczas jazdy na rowerze. Zazwyczaj są to bóle kolan, karku, ramion, drętwienie dłoni i stóp. Bikefitting pomaga im skutecznie pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości. Pozostała część klientów to osoby, które przychodzą profilaktycznie, żeby nie doznać kontuzji, czyli chcą sobie prawidłowo ustawić rower i nie martwić się o kolana oraz kręgosłup. Komfort jazdy na rowerze jest bardzo ważny i należy o niego zadbać, a bikefitting jest w tym pomocny.
Dorota Waldmann
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów