2022-09-13, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Włodzimierza Roja, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji
- Od początku września przy ulicach Teatralnej, Spichrzowej i Ogrodowej trzeba już płacić za parkowanie. Dlaczego parkometry pojawiły się akurat na tych ulicach?
- Ponieważ znajdują się one w Strefie Płatnego Parkowania, ale do niedawna były prowadzone tam remonty dróg i z chwilą, kiedy one się zakończyły zakupiliśmy pięć nowych parkometrów i je tam zainstalowaliśmy. Tym samym w centrum miasta zamknęliśmy ten kwartał, gdyż wspomniane ulice znajdują się na wschodniej granicy Strefy.
- Na których ulicach pojawią się następne parkometry i kiedy to nastąpi?
- W planie mamy poszerzenie Strefy wokół ,,Kwadratu’’. W pierwszej kolejności dotyczy to takich ulic jak Dąbrowskiego, Krzywoustego, 30 Stycznia i Armii Polskiej. Natomiast nie potrafię precyzyjnie powiedzieć, kiedy to nastąpi. W planie mieliśmy zakup parkometrów już w tym roku, ale niestety ze względu na drastyczny wzrost kosztów mediów, w tym energii musieliśmy najpierw uregulować rachunki. Nie są one naprawdę małe. Dla przykładu podam, że w zeszłym roku za prąd płaciliśmy około 400 tysięcy złotych, w tym roku płacimy już milion, a według prognoz na 2023 rok będzie to ponad półtora miliona. Czyli na przestrzeni zaledwie dwóch lat wzrost jest blisko czterokrotny.
- Za postój na ulicach znajdujących się w SPP płacimy dopiero od chwili pojawienia się urządzeń do wykupu biletów. A co z abonamentami dla mieszkańców?
- To samo. To, że dana ulica znajduje się w SPP nie oznacza jeszcze, że musimy płacić. Czynimy to dopiero z chwilą pojawienia się odpowiedniego oznaczenia ulicy, jak i parkometrów. Jest to sygnał dla kierowców wykupujących bilety czasowe, jak i tych, którzy wykupują abonament.
RB
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta