2022-12-28, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Andrzeja Jasińskiego, komendanta Straży Miejskiej w Gorzowie
- Jak według obowiązujących przepisów wygląda kwestia używania materiałów pirotechnicznych w przestrzeni publicznej?
- Kwestie tę reguluje artykuł 9 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, to jest Dziennik Ustaw z 2020 roku pozycja 204 z późniejszymi zmianami. Wyroby pirotechniczne widowiskowe klasy F1, F2 i F3 można nabywać i używać bez zezwolenia przez cały rok. Zdarzają się samorządy lub wojewodowie, którzy wydają akty prawa miejscowego zakazujące używania wyrobów pirotechnicznych z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia. Na terenie Gorzowa taki akt prawa miejscowego nie został uchwalony, a więc ich używanie jest legalne.
- Odpalanie petard i fajerwerków, zaczynające się już na początku grudnia, może jednak przeszkadzać. Czy Straż Miejska może w tym zakresie coś zrobić?
- Oczywiście Straż Miejska nie może podejmować interwencji w przypadku legalnego używania materiałów pirotechnicznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że skutki legalnego używania fajerwerków mogą naruszać inne przepisy. Nieostrożne obchodzenie się z fajerwerkami, na przykład rzucanie innym osobom pod nogi, może stanowić wykroczenia z art. 83 Kodeksu wykroczeń. Nadmieniam, że materiały pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych. Ponadto sprzedaż fajerwerków małoletnim jest przestępstwem.
- O czym trzeba pamiętać, by używanie fajerwerków w noc sylwestrową było bezpieczne?
- Lista jest spora: nie powinno się powierzać do używania fajerwerków dzieciom. Absolutnie nie używać fajerwerków uszkodzonych. Nie można podejmować prób ponownego odpalenia materiałów, które nie zadziałały przy pierwszym odpaleniu, gdyż istnieje możliwość spóźnionego zapłonu. Nie można rzucać fajerwerków oraz odpalać ich w bezpośredniej bliskości innych osób lub zwierząt. Na opakowaniach są wskazówki, jaką należy zachować bezpieczną odległość. Nie można używać ich w bezpośredniej bliskości zabudowań mieszkalnych oraz na ciągach komunikacyjnych, jak chodniki i jezdnie.
Maja Szanter
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta