2023-01-30, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Justyny Krajewskiej, trenerki pracy nad inteligencją emocjonalną i kompetencjami miękkimi, wykładowcy akademickiego
- Czym jest wypalenie zawodowe?
- Dynamiczne zmiany w świecie oraz narastający stres powodują, że coraz częściej dopada nas wypalenie zawodowe. Nie pojawia się ono z dnia na dzień, niczym przeziębienie. Jest procesem, który doprowadza do stopniowego wyczerpania psychicznego, emocjonalnego, a także fizycznego. Jak możemy przeczytać w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, wypalenie zawodowe zostało sklasyfikowane jako syndrom wynikający z „chronicznego stresu w miejscu pracy, którego nie udało się skutecznie opanować”. Oznacza to nic innego jak to, że często cierpimy w ciszy, zakładając maskę i udając, że wszystko jest dobrze.
- Jakie pierwsze sygnały powinny nas zaniepokoić?
- Jeśli jesteśmy mało asertywni, brakuje nam pewności siebie i wiary w posiadane kompetencje oraz mamy zapisane w sobie dążenie do perfekcjonizmu to jest duże prawdopodobieństwo, że ten problem może dotknąć również nas. Badacze z Uniwersytetu Winona State trafnie podzielili wypalenie zawodowe na 5 etapów: etap miesiąca miodowego, początki stresu w pracy, przewlekły stres, wypalenie zawodowe i na końcu wypalenie nawykowe. Podczas ostatniej fazy doświadczamy już stałego obniżenia nastroju, lęków, ciągłych problemów natury psychicznej, emocjonalnej oraz fizycznej, depresji, nerwicy i różnego rodzaju bólów, blokad w ciele. Warto nadmienić, że od stycznia 2022 roku z powodu wypalenia zawodowego lekarz może wypisać zwolnienie L4 pomagające nam wrócić do formy.
- Jak z nim walczyć?
- Najprościej byłoby od samego początku wyznaczyć sobie i innym granice, nie brać na barki zbyt wielu obowiązków, aby zaskarbić sobie akceptację. Należy pracować nad własną marką osobistą, wierząc w siebie i będąc pewnym swoich umiejętności. Wszystkie te wymienione rzeczy to nic innego, jak kompetencje miękkie. Są one bazą naszych sukcesów, ale przede wszystkim pomagają nam nie „spalać się” oraz budować zdrowe relacje z samym sobą, a także z otoczeniem zawodowym, czy biznesowym. Warto też od początku kariery zawodowej nauczyć się technik oddechowych, relaksacyjnych i pracy z emocjami. Obserwując i znając siebie można szybciej zorientować się, że coś złego zaczyna się z nami dziać. Im szybciej zauważymy symptomy, tym szybszy i mniej bolesny będzie powrót do pełni zdrowia.
Dorota Waldmann
Trzy pytania do Jerzego Jurdzińskiego, prezesa Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego