2023-05-08, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Krzysztofa Kielca, prezesa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Przed rokiem w Filharmonii Gorzowskiej odbyło się I Forum Gospodarcze poświęcone finansowemu wspieraniu podmiotów gospodarczych i samorządów. 11 maja tego roku dojdzie do drugiej edycji, które tym razem będzie poświęcone energetyce. Dlaczego jest to aż tak ważny temat?
- Jesteśmy w okresie transformacji energetycznej. Wiadomo, że musimy odejść od kopalin, węglowodorów, ponieważ gaz i ropa w obliczu polityki klimatycznej stają się niepożądanymi źródłami energii. Energetyka zmierza w kierunku odnawialnych źródeł energii, przy czym wiadomo, iż ta transformacja jest bardzo kapitałochłonna. Ponadto to duże wyzwanie w kontekście technologicznym, a do tego wszystkiego mamy silne lobby klimatyczno-środowiskowe. Pamiętajmy też, że nowe rozwiązania są zdecydowanie droższe od produkcji energii z konwencjonalnych źródeł. Wszystko to dzieje się pod presją czasu, przedstawiane są bardzo ambitne terminy. Musimy też dostosować się do pewnych decyzji podjętych już przez Unię Europejską, mając zawsze w pamięci, że gdzie jest energia, tam jest przemysł i rozwój. Dlatego nie możemy przejść obok tego tematu i nic nie robić. Priorytetem dla nas wszystkich powinno być bezpieczeństwo energetyczne kraju.
- Czego konkretnego spodziewa się pan po majowym Forum?
- Chciałbym, żeby to spotkanie stało się pewnym przekazaniem wiedzy już dziś znanej i stanowiącej podstawę do podejmowania decyzji w ramach procesu transformacji. Chciałbym, żeby spotkanie było zaproszeniem do debaty i zaangażowania się we współtworzenie nowych rozwiązań. Liczę, że debata pobudzi podmioty gospodarcze do dyskusji, myślenia, a z czasem do inicjatyw w zakresie wyzwań nowej energetyki, często opartej o rozproszone źródła wytwarzania. Wiadomo, że do takich działań potrzebna jest realizacja procesów pośrednich, szczególnie przy projektowaniu, budowie czy adaptacji nowych instalacji. Zaangażowane w te działania będą firmy projektowe, budowlane czy znające się na oddziaływaniu środowiskowym. Mówimy więc o bardzo szerokim przekroju firm, które dostaną szansę uczestnictwa w transformacji energetycznej.
- Skoro chcemy szukać nowych dróg, to która z nich jest dla nas najlepsza?
- Podczas Forum bardzo ważnym tematem będzie dyskusja nad OZE, konkretnie nad fotowoltaiką, farmami wiatrowymi i wodorem. Będziemy rozmawiać też o atomie, reaktorach SMR. Niektóre kraje europejskie mają obecnie przewagę nad nami w wolumenach wytwarzanej mocy OZE i warto czerpać z ich doświadczeń w tym zakresie. Czyniąc to z pewnym opóźnieniem czasowym możemy jednak uniknąć błędów, jakie niesie ze sobą tego rodzaju transformacja. Dlatego uważam, że w trakcie Forum nasze odniesienie do tej tematyki będzie interesujące. W mojej ocenie powinniśmy iść drogą budowy coraz optymalnego, rozproszonego miksu energetycznego, które składa się z wielu komponentów. Mam nadzieję, że w trakcie Forum i toczących się debat przedstawimy różne warianty dla naszego środowiska i możliwości finansowo-technologicznych. Nie wolno również zapominać o społeczeństwie, które musi chcieć nie tylko akceptować określone działania, lecz zaangażować się w nie. Żeby to uczynić musi najpierw uzyskać możliwie najlepszą wiedzę.
RB
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie