2024-07-17, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. AJP dr hab. Agnieszki Niekrewicz, dziekan Wydziału Humanistycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
- Czy w dzisiejszym świecie, którym rządzą nowoczesne technologie, warto studiować kierunki humanistyczne?
- Oczywiście! Przede wszystkim nauki humanistyczne nie są oderwane od współczesnego świata i nowoczesnych technologii. Wręcz przeciwnie – zmieniają się pod wpływem rozwoju techniki i, co najważniejsze, umożliwiają jej twórcze wykorzystanie. Dlatego studenci kierunków humanistycznych zyskują takie umiejętności, w których nie zastąpi ich nawet najnowocześniejsza sztuczna inteligencja: samodzielność myślenia, krytycyzm, kreatywność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów. To ważne, bo coraz częściej odzywają się zaniepokojone głosy tych, którzy przewidują kryzys na rynku pracy spowodowany zastępowaniem ludzi przez systemy AI. Najtrudniej z pewnością będzie zastąpić tych, którzy są twórczy, potrafią dostosować sposób działania do sytuacji, pracować w grupie i wciąż uczyć się nowych rzeczy, a właśnie takie kompetencje mają absolwenci studiów humanistycznych. Jeśli przeanalizujemy teksty generowane przez AI, okaże się, że są schematyczne, bardzo do siebie podobne, pozbawione naturalnej ekspresji. Wciąż wymagają kontroli i korekty człowieka. Wymyślanie tekstów dowcipnych, metaforycznych, opartych na grze słów (czyli choćby haseł reklamowych czy przyciągających uwagę tytułów) idzie AI jeszcze gorzej. Trudno zastąpić pomysłowego redaktora czy copywritera. Oczywiście mimo to ważne jest, by młodzi ludzie potrafili wykorzystywać takie narzędzia, jak sztuczna inteligencja. Jak napisać prompt (instrukcję dla AI), który umożliwi uzyskanie precyzyjnej odpowiedzi, jak zweryfikować otrzymane informacje, by uniknąć powielania fejków i tzw. halucynacji AI – tego też chcemy nauczyć naszych studentów.
- Do jakich zawodów przygotowują studia na Wydziale Humanistycznym?
- Możliwości jest naprawdę dużo. Studentów filologii polskiej przygotowujemy do pracy nauczyciela języka polskiego, wydawcy, korektora i edytora tekstów, a dodatkowo – w zależności od wyboru specjalizacji – do pracy w mediach lub do wykonywania zawodu logopedy. Studenci filologii angielskiej i niemieckiej mogą zdecydować się na zawód tłumacza lub nauczyciela. Prowadzimy zarówno specjalności dla tych, którzy świetnie znają język i chcą go doskonalić, jak i dla tych, którzy wolą zacząć naukę od podstaw. Wszystkie kierunki filologiczne dają też kompetencje niezbędne w zawodach wymagających sprawnej komunikacji, np. rzecznika prasowego, specjalisty ds. współpracy czy doradcy w zakresie reklamy i promocji. Osobom zainteresowanym dziennikarstwem i mediami, zwłaszcza nowymi, proponujemy komunikację medialną i społeczną. Z kolei 5-letnie studia na pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej to jedyna w tej chwili możliwość, by uzyskać uprawnienia do pracy jako nauczyciel przedszkola oraz klas I-III. Jeśli ktoś woli ścieżkę kształcenia podzieloną na 3-letnie studia licencjackie i 2-letnie magisterskie, może wybrać pedagogikę przygotowującą do zawodu terapeuty pedagogicznego lub logopedy. Prowadzimy także studia na kierunku turystyka i rekreacja, którego absolwenci znajdują pracę w firmach i instytucjach organizujących podróże i aktywne spędzanie wolnego czasu.
- Czy uczelnia proponuje studentom jakieś aktywności poza zajęciami dydaktycznymi?
- Na Wydziale Humanistycznym działa wiele kół naukowych, które przygotowują do prowadzenia własnych badań naukowych. Co roku organizujemy konferencję studencką, której uczestnicy prezentują referaty i biorą udział w dyskusjach, a następnie mogą opublikować wyniki swoich badań w jednym z czasopism uczelnianych. Studenci mają też okazję przysłuchiwać się wystąpieniom naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, którzy uczestniczą w konferencjach organizowanych przez Akademię. Organizujemy wykłady otwarte naukowców z innych uczelni i warsztaty prowadzone przez praktyków. Osoby aktywne społecznie mogą zaangażować się w pracę w samorządzie studenckim lub działalność wolontariacką. Proponujemy atrakcyjne wycieczki dydaktyczne. Z pewnością warto też rozważyć realizację części studiów za granicą w ramach Programu Erasmus+. Nie mam wątpliwości, że każdy student Wydziału Humanistycznego może rozwijać swoje zainteresowania i realizować pasje.
EW
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie