2025-02-26, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Roberta Koja, gorzowskiego działacza Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Sojusz"
- Czym zajmuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,Sojusz’’?
- Nasze stowarzyszenie zajmuje się odtwórstwem polskich formacji mundurowych z okresu od 1969 roku aż do roku 2000. W związku z czym prezentujemy sylwetki funkcjonariuszy oraz żołnierzy takich formacji jak: Marynarka Wojenna, Lotnictwo, Wojska Lądowe, Wojska Ochrony Pogranicza czy Milicja Obywatelska. Nasze zbiory prezentujemy w różny sposób na piknikach militarnych, uroczystościach państwowych czy lekcjach dla młodzieży. Realizujemy również ekspertyzy czy doradztwo na rzecz produkcji filmowych. Członkowie naszej grupy mieli okazję wystąpić w realizacjach takich jak: „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” (2011), „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013), „Atombomberne over Danmark” (2020) czy powstający serial Netflixa pt. „Heweliusz”. Działamy również wirtualnie w mediach społecznościowych czy tworząc filmy edukacyjne na naszym kanale w serwisie YouTube.
- Skąd u pana zainteresowanie akurat tym okresem historii pod kątem rekonstrukcji?
- Zainteresowanie militariami towarzyszyło mi od najmłodszych lat. Myślę, że jak większości chłopców. Kwestią czasu było pojawienie się pierwszego pasa i stalowego hełmu, wówczas jako super przebrania. Na to nieco później nałożyły się opowieści z wojska mojego dziadka, który zasadniczą służbę wojskową odbywał właśnie w Gorzowie Wielkopolskim, w stacjonującej wówczas przy ul. Chopina, 4 Łużyckiej Brygadzie Saperów. Dzięki tym wspomnieniom zakwitł gdzieś w mojej głowie pomysł zebrania munduru i wyposażenia, które dziadek otrzymał w trakcie swojego pobytu w armii. Późniejsze pogłębianie wiedzy o historii armii w tym okresie, jak i jej wyposażeniu wciągnęło mnie na tyle, że mija dziś praktycznie dziesięć lat mojego zainteresowania tematem rekonstrukcji historycznej Sił Zbrojnych PRL.
- Czy osoba z Gorzowa może do was dołączyć i na jakich zasadach mogłaby działać?
- Tak, jak najbardziej może. Szeregi naszej grupy są otwarte dla wszystkich chętnych z całej Polski. Od kandydatów oczekujemy ukończonych 18 lat oraz uczestnictwa w jednodniowej selekcji, która ma za zadanie sprawdzić zainteresowanego i jego chęci do działania w naszych szeregach. Po rocznym okresie próbnym i pozytywnej opinii, kandydat może zostać pełnoprawnym członkiem naszego stowarzyszenia. Do dołączenia nie jest wymagane posiadanie kompletnej sylwetki (wyposażenia i munduru). Jesteśmy gotowi wesprzeć kandydatów w trakcie nabywania potrzebnych elementów.
PK
Zdjęcia: Paweł Kamrad
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie