2025-07-24, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. AJP dr hab. Joanny Rychter, dyrektora Szkoły Doktorskiej AJP
– Na czym polega specyfika Szkoły Doktorskiej działającej w strukturach AJP?
– Szkoła doktorska działa w murach Akademii im. Jakuba z Paradyża od 1 października 2023 roku. Kształci młodych adeptów nauki posiadających już stopień magistra, pragnących dalej się rozwijać, aby zdobyć stopień doktora nauk w jednej z trzech oferowanych dyscyplin: inżynierii mechanicznej, językoznawstwie lub pedagogice. Łącznie kształcimy 24 doktorantów, z czego 9 na pierwszym roku, zaś 15 na drugim. Szkoła wyposaża doktorantów zarówno w wiedzę specjalistyczną, jak i interdyscyplinarną. Oferujemy doktorantom wyjazdy na staże naukowe w ramach programu Erasmus Plus, wspieramy mobilność krajową (dofinansowując wyjazdy na krajowe seminaria dyskusyjne, sympozja, konferencje), nadto organizujemy wykłady gościnne prowadzone przez wybitnych specjalistów z zagranicznych ośrodków badawczych. Naszym priorytetem jest stworzenie doktorantom warunków do napisania rozprawy doktorskiej, poprzez permanentny proces wpierania promotorów sprawujących opiekę nad nimi. Każdy doktorant I i II roku otrzymuje stypendium w wysokości prawie 3,5 tysiąca złotych miesięcznie, zaś na III i IV roku wysokość stypendium wzrasta do
ponad 5,3 tysiąca.
- Jak przebiega tegoroczny proces rekrutacyjny?
- W roku akademickim 2025-26 przygotowaliśmy dwa miejsca w każdej dyscyplinie dla nowych doktorantów. Proces rekrutacyjny jest dwuetapowy. Komisja rekrutacyjna powołana dla każdej dyscypliny ocenia w pierwszej turze złożone dokumenty (w tym dotychczasową działalność naukową kandydata na doktoranta), zaś w drugiej turze ocenia zaprezentowany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej projekt badawczy kandydata, w tym znajomość metodologii, metod, narzędzi i technik badawczych, jak również umiejętność formułowania argumentów w dyskusji naukowej. Podkreślić należy, iż wyniki rekrutacji, a więc lista rangowa oraz lista kandydatów przyjętych są jawne i ogłaszane na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej.
- Jakie wyzwania czekają Szkołę Doktorską w nadchodzącym roku akademickim?
- Liczymy, iż w nadchodzącym roku akademickim będziemy kształcić łącznie 30 doktorantów w trzech wymienionych powyżej dyscyplinach naukowych. Pragniemy nadal dbać o wysoką jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych, które powierzamy samodzielnym pracownikom naukowym, a mianowicie profesorom tytularnym i doktorom habilitowanym, jak również będziemy czuwać nad realizacją indywidualnych planów badawczych naszych doktorantów. Nadmienić pragnę, iż na przełomie października i listopada odbędzie się w naszej szkole po raz pierwszy obligatoryjna ocena śródokresowa doktorantów III roku. Specjalnie powołane komisje, w skład których wchodzić będzie recenzent zewnętrzny, spoza AJP, będą weryfikowały postępy doktorantów w zakresie realizacji indywidualnych planów badawczych. Przed nami również pierwsza organizowana przez naszych doktorantów skupionych w Interdyscyplinarnym Kole Naukowym – Scientia konferencja naukowa – Język. Edukacja. Technika, która odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2025 roku. Życzymy naszym obecnym i przyszłym doktorantom, aby nadal prężnie rozwijali się naukowo oraz obronili rozprawy doktorskie w wyznaczonym ustawowo czasie, czyli po czterech latach kształcenia w szkole doktorskiej.
EW
Trzy pytania do prof. AJP dr hab. Joanny Rychter, dyrektora Szkoły Doktorskiej AJP