2025-03-25, Renata Ochwat: Moje irytacje i fascynacje
Szłam w Miasteczku główną ulicą i patrzyłam na drzewa, dokładnie na lipy i wyjść z zadumy nie mogłam, że jakby ich tak nie ostrzyc na wiosnę, to nic by z nich nie było.
Skwierzyna, małe miasteczko, przez czas zaborów pod jurysdykcją pruską ma po tym czasie bardzo wyraźną pozostałość. Mnóstwo alej lipowych przy różnych ulicach, w tym przy głównej. I co roku mieszkańcy oglądają ten sam spektakl – przycięte niemal do pnia gałęzie i inne odrosty. Wygląda to, trzeba przyznać, dość upiornie, i jak kto się nie zna, to rzeczywiście może się przestraszyć, że ktoś zniszczył drzewa i koniec. Zresztą wiele razy słyszałam od różnych znajomych spoza miasta, że koniec, już po zieleni.
Ale tak ma być, po prostu tak się te drzewa pielęgnuje. I jak wiosna się rozwija, można oglądać, jak gałązki odrastają, jak tworzy się korona, śliczna aleja zachwyca, a jak lipy zaczynają kwitnąć, to w całym mieście pachnie.
Ten wstęp był mi niezbędny do tego, aby stwierdzić, że w takiej Skwierzynie czy innej dziurce znaleźli się ludzie, którzy lubią drzewa, znają się na nich, potrafią o nie zadbać. Tego właśnie natomiast nie można powiedzieć o Mieście. Tu się drzew i krzewów nie szanuje, traktuje jak coś niepotrzebnego, a jak coś uschnie – nowo zasadzone drzewko, to się je wydziabie i posadzi coś nowego, jak to nowe uschnie, to też nie żal (urzędnikom znaczy), bo znajdzie się kolejne. I tak w koło Macieju.
Przykłady takiego myślenia – Chrobrego, Wełniany Rynek, Myśliborska, park Kopernika… To te sztandarowe. Jakby dokładniej spojrzeć, to całe miasto. I jaka szkoda, bo wystarczyło w odpowiednim czasie zadbać o klony kuliste i nadal miasto byłoby jak bombonierka…
Renata Ochwat
Ps. Mija dokładnie ćwierć wieku od premiery ważnego spektaklu. Na Małej Scenie Teatru Ryszard Major wyreżyserował sztukę Ireneusza Iredyńskiego „Żegnaj Judaszu”. Scenografię zrobiła Ewa Krechowicz, muzykę napisał Andrzeja Beń. W roli tytułowej wystąpił Aleksander Maciejewski (1955-2007), Komisarza zagrał Krzysztof Tuchalski (1957-2021), Piotra – Cezary Żołyński, Jana – Krzysztof Kolba (1952-2019), Młodziutką Bladą – Kamila Pietrzak. No i to był teatr!
Przechodzę od jakiegoś czasu obok tego coraz bardziej walącego się murku. Przechodzę i tak mnie nachodzą różne myśli.