2023-02-10, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Od nowego roku mieszkańcy zasobów komunalnych wnoszą wyższe opłaty za użytkowanie mieszkania. Główny powód podwyżki – kolejny wzrost cen ciepła.
- Zostaliśmy zmuszeni do podniesienia opłat niezależnych od wynajmującego. Obecna sytuacja jest wynikiem dwukrotnej podwyżki cen za dostawę ciepła w ostatnim okresie. Pierwszy wzrost nastąpił od 1 grudnia 2022r., drugi od 1 stycznia br. Łącznie składnik wzrósł na poziomie 50%. Dodatkowo z nowym rokiem wrócono do pierwotnej stawki Vat dla ciepła systemowego z 5% do 23% – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Nieustannie rośnie
Na początku roku mieszkańcy zasobu komunalnego, czyli mieszkań komunalnych oraz tych we wspólnotach mieszkaniowych zastali w swoich skrzynkach nowe wyliczenia opłat za mieszkanie. I były one wysokie.
– Nie mieliśmy wyboru. Aby zachować zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań – faktur od dostawców mediów, z których korzystają tylko mieszkańcy i użytkownicy lokali, zdecydowaliśmy się na dostosowanie tego składnika opłat do poziomu podwyżki. Regulacje dotyczą jedynie ciepła systemowego – tłumaczy Paweł Nowacki. I przypomina, że tylko w lipcu ubiegłego roku cena ciepła wzrosła o blisko 52 procent. W ciągu 7 miesięcy opłata za energię cieplną zwiększyła się ponad 100%. ZGM na tym procesie nie zarabia, absolutnie nie może ale również zwyczajnie nie dokłada do ciepła. Są to koszty generowane wyłącznie przez mieszkańców zasobów. Nowe ceny są jednakowe w całym mieście, zarówno dla prywatnych zarządców jak i spółdzielni mieszkaniowych – mówi dyrektor ZGM.
I dodaje, że jeśli ZGM nie będzie na bieżąco regulował opłat za dostarczane ciepło, to dostawca może zwyczajnie zerwać umowę i mieszkańcy zostaną bez ciepłych kaloryferów oraz bez ciepłej wody.
- Kończąc powyższy wątek, chciałbym za Państwa pośrednictwem przekazać mieszkańcom bardzo ważną kwestię. Śledzimy i czekamy z niecierpliwością na nowelizację ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, która ma między innymi wprowadzać nowy mechanizm ograniczający do 40% podwyżki cen dla odbiorców ciepła sieciowego. Jeżeli zmiany wejdą do systemu prawnego, niezwłocznie dokonamy przeliczeń i jeżeli sytuacja nam umożliwi obniżymy pobierane zaliczki na centralne ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody. - zaznacza dyrektor.
W kwietniu kolejna podwyżka
Mieszkańców zasobu komunalnego czeka jeszcze jedna podwyżka. Zapowiadana w momencie przyjmowania nowych rozwiązań w ramach polityki mieszkaniowej.
Od 1 kwietnia ulegnie zmianie stawka bazowa czynszu za mieszkanie komunalne. Do tej pory lokatorzy płacili 8,61 zł/m2, a od kwietnia stawka wzrośnie do 10,76 zł/m2. – Musimy reagować na obecną sytuację gospodarczą i ekonomiczną. Dynamicznie zmieniające się ceny towarów i usług. W ostatnim czasie wszystko gwałtownie drożeje i wpływa negatywnie na utrzymanie i obsługę nieruchomości budynkowych administrowanych przez Zakład – mówi Paweł Nowacki.
Wyjaśnia, że do 2020 roku czyli przez 12 lat ZGM nie podnosił czynszów. Kiedy dwa lata temu zdecydował się zmienić stawkę, to było to podyktowane właśnie staraniem o zasób.
- I już widać, że te pieniądze idą na konkretne cele – na kapitalne remonty kamienic, balkonów, ocieplenia budynków, wymianę pokryć dachowych czy instalacji w częściach wspólnych i w lokalach. Są to niezmiernie potrzebne i konieczne rzeczy w kontekście utrzymania zasobu i bezpieczeństwa osób zamieszkujących. W 2022 roku przeznaczyliśmy na ten cel ponad 5 mln złotych, w latach poprzednich tylko 1 900 000,00 zł. Niech dobrym przykładem będzie też i ten, że w 100 lokalach wymieniliśmy stare piecowe ogrzewanie na nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne kotły gazowe. I nawet dziś, kiedy ceny paliw poszły do góry, nikt z lokatorów się nie skarży na te wymiany – mówi dyrektor ZGM.
Plany są cały czas
ZGM wie, że mieszkańcy narzekają na wzrost opłat czynszowych, rozmawiamy z nimi, żyjemy i pracujemy w tych samych realiach, płacimy rachunki, ale racja ekonomiczna nie pozostawia marginesu. – Koszty usług kominiarskich poszły o 130 procent do góry, sanitarnych o 67, przeglądy gazowe również o 67 a budowalne ponad 50 procent. Wzrosły także ceny wszystkich materiałów od biurowych, po sanitarne czy budowlane. My zwyczajnie nie mamy wyjścia, musimy urealnić opłaty – podkreśla wyraźnie Paweł Nowacki.
Tłumaczy jednak, że w tym roku regulacji stawki bazowej czynszu nie będzie. Pozostałe składniki są niezależne od Zakładu.
roch
Place odpoczynku dla seniorów, nowe miejsca zabaw dla dzieci – takie plany ma Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Wszystkie te miejsca wchodzą w Budżet Obywatelski.