2024-05-21, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej tłumaczy, że rosnące zadłużenie to złożony problem.
- Na koniec 2023 roku zadłużenie osiągnęło poziom ponad 82 miliony złotych – mówi Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Uwzględniając okres rok do roku, nastąpił przyrost należności. Kwota długu będzie wzbudzać emocje i dyskusję, natomiast sytuacja jest bardziej złożona i wymaga dokładniejszej analizy.
- Przyjmując kryterium zadłużenia powyżej dwóch miesięcy, blisko 60 procent obecnego długu stanowią należności pozostawione na lokalach mieszkalnych „nieczynnych”, czyli odzyskanych od byłych najemców. W tej kwocie policzone są również odsetki od nieterminowych płatności, które zgodnie z prawem zobowiązani jesteśmy naliczyć. Zaznaczam również, że zadłużenie o którym rozmawiamy objęte jest prawomocnymi nakazami zapłaty a egzekucja prowadzona jest przez komornika – wyjaśnia dyrektor ZGM.
Okazuje się jednak, że gorzowianie nie są zainteresowani zmianą swojej sytuacji życiowej i lokalowej. Program oddłużeniowy, który został skierowany do ponad 1200 rodzin, ostatecznie wzbudził zainteresowanie u niewielkiej grupy. Wniosków o oddłużenie złożono w liczbie około 250. Z tego część użytkowników, która zawarła ugody, już na początkowym etapie nie wywiązała się z zawartych warunków i porozumienia należało rozwiązać. Rzeczywistość wskazuje, że gros osób nie jest zainteresowanych żadną pomocą i nie zamierza zmienić swojej obecnej sytuacji bytowej.
– Ci ludzie żyją na koszt państwa - podatników, otrzymują różnego rodzaju świadczenia, które nie podlegają niestety zajęciom komorniczym. Nie podejmują działań zarobkowych a jeżeli już pracują, to najczęściej w szarej strefie, na „czarno”. Można to zauważyć po dobrach materialnych, z którymi się nie kryją oraz informacjach zamieszczanych w mediach społecznościowych, jak spędzają wolny czas – mówi Paweł Nowacki.
Pozytywną informacją jest to, że na przestrzeni ostatnich trzech lat nie wzrosła ilość „czynnych” gospodarstw domowych w grupie zadłużonych. I to pomimo faktu, iż na przestrzeni ostatnich lat została urealniona stawka czynszowa a do tego wszyscy odnotowaliśmy bardzo duży wzrost opłat za media.
- Na koniec 2021 roku mieliśmy 1208 zadłużonych gospodarstw, a na koniec 2023 roku ta liczba wyniosła 1031 gospodarstw – przedstawia dane dyrektor.
Analizy, o których mówimy, są prowadzone pod różnymi kątami. Jedną z nich jest odwrócenie piramidy opłat, które składają się na utrzymanie mieszkania.
– W 2021 roku czynsz stanowił ponad 61 procent wszystkich opłat, inne opłaty – za media wynosiły poniżej 39 procent. Opłaty niezależne, to zimna woda, ścieki, centralne na ogrzewanie, podgrzanie ciepłej wody, gaz czy śmieci. Koniec roku 2023 i początek bieżącego, pokazuje nam, że pomimo regularnego podnoszenia stawki bazowej czynszu, są one obecnie na poziomie 56 procent procent, natomiast media wzrosły nam do 44 procent. I to przy funkcjonujących ustawach osłonowych, które na chwilę obecną stanowią instrument pomocowy dla społeczeństwa. Więc można założyć, że opłaty niezależne zapewne jeszcze wzrosną – tłumaczy dyrektor ZGM.
roch
Kilkanaście nowych bram i wejść pojawi się na terenie Administracji Domów Mieszkalnych nr 4. Właśnie kończy się przetarg na montaż nowych bram i drzwi wejściowych.