2024-03-12, Gospodarka
Księgowe na wagę złota. Inżynierów też bardzo brakuje. Poniżej pięć najbardziej poszukiwanych zawodów w województwie lubuskim.
Na lubuskim rynku pracy nadal wiele się dzieje. Rekrutacje trwają, choć według prognoz eksperckich, rok 2024 miał rozpocząć się gorzej niż rok 2023. Póki co przestoju na rynku pracy nie widać. Pracownicy poszukiwani są zarówno w sektorze TSL, przemyśle, w halach logistycznych czy w firmach z sektora IT.
- Rekrutacje trwają, ale są to rekrutacje bardziej świadome. Poszukiwani są pracownicy z konkretnymi kompetencjami, a pracodawcy mają jasne oczekiwania, jak chcieliby wykorzystać ich potencjał. To nie jest tak, że mamy rynek pracodawcy. Nadal pracownicy dyktują warunki, ale nie jest też tak, że pracodawca bierze pracownika pierwszego z brzegu, nawet jeżeli trzeba będzie go niemal w stu procentach dostosować do potrzeb firmy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy, IDEA HR Group.
Firmy wzmacniają swoje działy księgowe z uwagi na coraz większe obciążenia związane z przepisami prawa rachunkowego, jego wieloaspektowoscią, dobry dział księgowości to bezpieczeństwo firmy w okresach nieoczekiwanych zmian w gospodarce i niepewnych czasach.
Kupcy strategiczni, specjaliści ds. zakupów - ich ranga w organizacji będzie wzrastać. W dobie zakłóceń w łańcuchach dostaw, niekontrolowanego wzrostu cen, biznes będzie poszukiwał takich talentów, którzy zoptymalizują dostawców, znajdą efektywne strumienie dostaw, powalczą o lepsze ceny.
Rozwój firm, wdrażanie nowych technologii, AI generować będą zapotrzebowanie na specjalistów dbających o właściwe funkcjonowanie linii technologicznych, urządzeń.
O ile księgowe można nazwać królowymi rynku pracy, tak królami są zdecydowanie Panowie o wykształceniu inżynierskim, najlepiej z doświadczeniem na podobnych stanowiskach. Inżynierowie procesu są poszukiwani przede wszystkim w takich sektorach jak transport, spedycja, logistyka, offshore, hale magazynowe, wszelkie branże spokrewnione z przemysłem.
Przedsiębiorstwa dążą do tego, by wykonywać więcej pracy w możliwie krótkim czasie i z możliwością ograniczenia kosztów i wykorzystania kadr. Specjaliści ds. optymalizacji procesów, ds. automatyzacji, ds. robotyzacji, ds. kontroli jakości to eksperci potrzebni niemal we wszystkich firmach na terenie województwa lubuskiego.
Jak mówi ekspertka rynku pracy Dorota Siedziniewska – Brzeźniak poszukiwania księgowych oraz ekspertów z zakresu np. zakupów czy optymalizacji nie jest najłatwiejsze. W tych zawodach jest obecnie najwięcej braków kadrowych.
- O tym, że na rynku pracy brakuje księgowych mówimy już od lat. Prawdziwym „game changerem” w tym zakresie okazał się Polski Ład, wdrożenie przepisów spowodowało, że wiele księgowych zrezygnowało z pracy. Widzimy jak przez lata zmienił się prestiż pracy księgowej, jak rosną zarobki, ale rośnie także odpowiedzialność i skomplikowanie tej pracy. Księgowa dzisiaj nie jest już tylko Panią od wyliczenia pensji, a właściwie gospodarczą instytucją, która czuwa nad finansowym bezpieczeństwem firmy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.
- W województwie lubuskim bardzo intensywnie rozwija się przemysł logistyczny, hale magazynowe, sektor metalowy, przetwórczy. Każda z tych firm potrzebuje pracowników fizycznych, ale i technicznych z konkretnymi umiejętnościami z zakresu np. optymalizacji procesów. Widzimy, że właściwie nie ma firm, które w tym zakresie mają w 100% zaspokojone potrzeby. Niektórzy eksperci są aż ściągani z innych regionów. Bycie inżynierem to więc na pewno szansa na dobre zarobki i konkretną, dobrą przyszłość na rynku pracy – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.
(ip)
W piątek, 29 sierpnia prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Tomasz Pisarek spotkał się z Karoliną Opielewicz, członkinią zarządu i dyrektorką Biura Komunikacji i Rozwoju Biznesu Krajowej Izby Gospodarczej.