2022-11-23, Zdrowie
W gorzowskim szpitalu ruszają badania profilaktyczne raka jelita grubego.
Program badań przesiewowych pozwala uchronić pacjentów przed zachorowaniem na nowotwór. W lecznicy w Gorzowie Wlkp. rusza już od początku grudnia.
Na badania mogą się zgłaszać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat. Młodsze, czyli od 40 do 49 roku życia, tylko jeśli u ich najbliższych (rodziców, rodzeństwa) rozpoznano nowotwór jelita grubego. Z obu grup wykluczeni są pacjenci, którzy w ostatnich 10 latach mieli wykonaną kolonoskopię oraz ci, którzy mają już objawy nowotworu jelita grubego.
Badanie przesiewowe pozwala na wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju. Takie zmiany są potencjalnie całkowicie wyleczalne. Polipy są usuwane od razu podczas badania.
- 90 procent nowotworów jelita grubego powstaje właśnie z polipów. Jeśli go usuwamy, to jednocześnie likwidujemy zagrożenie zachorowania – tłumaczy lek. Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
Badanie wykonywane jest za pomocą kolonoskopu. Dla większości osób jest ono bezbolesne, może jednak powodować wzdęcia, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie zwykle trwa ok. 15-20 minut.
Program badań przesiewowych jelita grubego rusza w gorzowskim szpitalu od początku grudnia. Żeby zapisać się na badania należy przyjść do Pracowni Endoskopowej (ul. Dekerta, budynek A, poziom -1) od poniedziałku do piątku między 8.00 a 13.00.
- Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania – mówi Aleksandra Cieślak z Pracowni Endoskopowej WSzW w Gorzowie Wlkp.
Tekst i zdjęcia: WSzW w Gorzowie
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.