2024-01-16, Zdrowie
Praca dyplomowa Katarzyny Koper z Gorzowskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii zakwalifikowana do finału prestiżowego konkursu w dziedzinie inżynierii i technologii.
Katarzyna Koper ukończyła dwa kierunki studiów: odnawialne źródła energii oraz mechanikę i budowę maszyn. Pracę dyplomową na tym drugim poświęciła instalacji kriostatycznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
- Skupiłam się na analizie i modyfikacji procesu zamrażania komórek krwiotwórczych. Dzięki temu poprawia się jakość materiału przeszczepowego - mówi autorka, która właśnie zaczęła trzeci kierunek studiów: biotechnologię.
Wolontariuszka w centrum onkologii
Opracowanie gorzowianki zyskało uznanie w środowisku naukowym. Praca została uhonorowana m.in. dyplomem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz wyróżnieniem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Została też zakwalifikowana do finału 22. edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP. To ogromne wyróżnieniem w dziedzinie inżynierii i technologii.
Katarzyna Koper pracę w Uniwersyteckim Centrum Onkologii zaczęła niecałe 3 lata temu jako wolontariuszka. Kierująca centrum prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus szybko dostrzegła potencjał "ochotniczki" i włączyła ją do zespołu. Kilka miesięcy potem Katarzyna Koper została koordynatorką Banku Komórek Macierzystych, a po dwóch latach awansowała na zastępcę kierownika banku.
W wyróżnionej pracy skupiła się na analizie i modyfikacji procesu zamrażania komórek krwiotwórczych.
- Analizowałam straty generowane przez instalację przed modyfikacją oraz koszty utrzymania po wprowadzeniu zmian, co miało bezpośredni wpływ na poprawę jakości i funkcjonalności materiału przeszczepowego - tłumaczy Katarzyna Koper.
- To praktyczne podejście do problemów technicznych i ekonomicznych instalacji ciekłego azotu przyczyniło się do znaczącej poprawy efektywności w Banku Komórek Macierzystych - mówi prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.
Jedyny ośrodek przeszczepowy
Przypomnijmy: Uniwersyteckie Centrum Onkologii tworzą oddziały i poradnie onkologiczne oraz zakłady diagnostyczne szpitala wojewódzkiego. Jednym z filarów centrum jest Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ulokowana w nowoczesnym bloku na trzech piętrach skupia odcinki: hematologiczny, intensywnej chemioterapii i transplantologiczny wraz z bankiem komórek.
W styczniu minionego roku prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus z zespołem przeprowadziła tu pierwszy w województwie lubuskim przeszczep komórek macierzystych. Dziś medycy mają na koncie dziesięć udanych zabiegów. Każdy wymagał miesięcy przygotowań.
Na razie prof. Brzeźniakiewicz-Janus i jej zespół przeprowadzają przeszczepy autologiczne - komórki nie są pobierane od dawcy, ale od samego pacjenta. - Kolejnym wyzwaniem jest podawanie szpiku od dawców spokrewnionych, później niespokrewnionych, następnie haploidentycznych oraz terapia CAR-T-cells - mówi prof. Brzeźniakiewicz-Janus.
Źródło: WSzW w Gorzowie
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.