2022-03-29, O tym się mówi
W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta znajduje się uchwała 913 w sprawie zniesienia form ochrony przyrody - dotycząca trzech drzew, które stanowiły pomniki przyrody, ale na skutek ostatnich orkanów zostały zniszczone.
Poniżej szczegóły dotyczące drzew opisanych w uchwale.
Drzewo nr 1 – Olsza czarna o obw. 279 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki w wyniku silnych wiatrów wiejących w nocy z 30 na 31 stycznia 2022 r. uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte/ Podczas wichury, upadając uszkodziło budynek hotelu. Pozostałości drzewa nie stanowią habitatu przyrodniczego dla innych organizmów objętych ochroną gatunkową, zarówno grzybów i porostów, jak również owadów z grupy saproksylofagów.
Drzewo nr 2 – Olsza czarna o obw. 276 cm usytuowane w szpalerze drzew rosnących w korycie rzeki Kłodawki. Drzewo powinno zostać usunięte, jego stan zdrowotny jest bardzo zły, zagraża bezpieczeństwu. Jego wierzchołek został złamany, widoczne jest stopniowe zamieranie korony w części wierzchołkowej drzewa. Jego system korzeniowy jest podmyty, statyka drzewa może być zachwiana, zwiększa się jego pochylenie w kierunku wjazdu na teren hotelu. Istnieje realne zagrożenie, że w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych przewróci się powodując znaczne uszkodzenia budynku hotelu.
Drzewo nr 3 – Olsza czarna o obw. 300 cm usytuowane w szpalerze drzew na działce nr ew. 473/7 obręb 5 Śródmieście położonej przy ul. Dąbrowskiego w Gorzowie Wielkopolskim w wyniku silnych wiatrów wiejących 17 lutego 2022 r. uległo przewróceniu. Drzewo powinno zostać w całości uprzątnięte, ponieważ przewracając się uszkodziło elementy placu zabaw znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Jego pozostawienie nie jest możliwe z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa.
Tekst i zdjęcia: UM
Gastronomik, Odzieżówka i CEZiB – te szkoły jako ostatnie pokażą swoją ofertę uczniom klas ósmych.