2022-12-12, O tym się mówi
Nowy raport Nieruchomosci-online.pl zatytułowany „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” zawiera podsumowanie i porównanie średnich cen ofertowych mieszkań, domów i działek z rynku wtórnego w gminach aglomeracji gorzowskiej i nie tylko.
Ceny mieszkań w dużych miastach wciąż są znacząco wyższe niż w gminach ościennych, ale są aglomeracje, w których dysproporcje te coraz bardziej się zmniejszają – wynika z najnowszego raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” przygotowanego przez portal Nieruchomosci-online.pl. Analiza objęła ponad 200 miast i gmin z całej Polski.
Raport lokalny to analiza m.in. średnich cen ofertowych mieszkań i domów z rynku wtórnego w 18 aglomeracjach miejskich. Jego celem jest wskazanie atrakcyjnych cenowo miejsc do zakupu nieruchomości i pokazanie, jaki jest rozdźwięk cenowy pomiędzy dużymi miastami a gminami ościennymi. Z najnowszej edycji raportu wynika, że choć mieszkania w głównych miastach cały czas są o wiele droższe, coraz trudniej znaleźć lokal w znacząco niższej cenie w lokalizacjach podmiejskich.
Jak wynika z analizy średnich cen mieszkań z rynku wtórnego w głównych miastach, w ostatnich miesiącach dynamika wzrostu stawek znacznie tam osłabła: wzrosty wyniosły 8-10 proc. r/r i 1-4 proc. k/k. Jest to konsekwencją m.in. spadku popytu wymuszonego niższą zdolnością kredytową Polaków oraz tego, że aktualne ceny i tak są już blisko granicy możliwości finansowych kupujących. Tym samym dystans pomiędzy stolicami województw a ich sypialniami nieco się zmniejsza przez mocniej rosnące ceny w gminach ościennych.
– Różnice cenowe między miastami wojewódzkimi a gminami ościennymi wciąż są znaczące, ale widoczne jest już zmniejszanie się tych dysproporcji. Oznacza to, że coraz trudniej jest znaleźć dużo tańsze, a tym samym dostępniejsze cenowo mieszkanie poza głównymi ośrodkami miejskimi. Jeszcze kilka miesięcy temu różnice cenowe potrafiły w niektórych regionach sięgać nawet 60-80 proc. Obecnie nie widać aż tak dużego rozdźwięku i różnica maksymalnie wynosi około 50 proc. W przypadku Wrocławia czy Krakowa cena ofertowa mieszkań z drugiej ręki jest obecnie średnio o 30-40 proc. wyższa niż w niektórych gminach podmiejskich. Jednak jest to już wyjątek od reguły. Coraz częściej, co obserwujemy w innych aglomeracjach, różnica wynosi średnio 10-30 proc. – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.
Aglomeracja gorzowska i zielonogórska poza głównymi ośrodkami miejskimi – Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą – obejmuje także sąsiadujące z nimi gminy: Sławę, Zabór, Deszczno, Kłodawę, Santok, Lubiszyn, Krzeszyce, Kożuchów, Nową Sól, Świdnicę, Czerwieńsk, Bogdaniec.
Raport „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” zawiera szczegółowe zestawienie cen mieszkań, domów i działek, dzięki któremu możesz zdecydować, gdzie ceny nieruchomości są dla Ciebie najkorzystniejsze.
Czego dowiesz się z raportu? Kilka przykładów:
Pełny raport TUTAJ.
Urząd miasta doposaży Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w kolejne nowoczesne elementy procesu nauki zawodów.