2023-01-31, O tym się mówi
Najpierw trzeba ją ująć z ziemi, potem wytrącić z niej żelazo, czyli uzdatnić. I to właśnie między innymi robi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
- Woda, zanim znajdzie się w kranach w naszych mieszkaniach, musi przejść dokładny proces uzdatniania – mówi Agnieszka Prusinowska, technolog w PWiK. I choć w samym Gorzowie wody na powierzchni ziemi jest całkiem sporo, to jednak gorzowskie wodociągi przy pozyskiwaniu wody korzystają ze studni głębinowych.
Mało kto wie, że woda, nim zostanie doprowadzona do zwykłego użytkownika, musi zostać poddana dość ścisłym rygorom, które sprawiają, że jest ona zdrowa, czysta i można ją bez problemów używać.
– W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z .o.o. w Gorzowie Wlkp. funkcjonują cztery stacje uzdatniania wody: Siedlice, Maszewo, Kłodawa i Centralny z których zaopatrywane są nasze krany – mówi pani technolog.
Jednak żeby woda znalazła się w naszych kranach, musi być ujęta z dość dużej głębokości i tłoczona do Stacji Uzdatniania Wody. Pierwszym etapem uzdatniania jest proces jej napowietrzenia – opowiada pani technolog.
Woda trafia do kaskad napowietrzających, które można porównać do wodospadów i rozpoczyna się proces utleniania związków żelaza i manganu, czyli niepożądanych metali, których w wodzie nie powinno być.
Potem woda tłoczona jest do zbiorników kontaktowych, gdzie trwa proces wytrącania żelaza i manganu. Kolejnym etapem jest proces filtracji, w którym zatrzymywane są wytracone związki żelaza i manganu. Następnie przechodzi proces dezynfekcji, który sprawia, że żegnamy się z wszelkimi drobnoustrojami. Dopiero wtedy woda może bezpiecznie popłynąć z kranów, np. prosto do szklanki.
- Woda, którą dostarczamy gorzowianom i mieszkańcom okolicznych gmin, jest badana codziennie – badane są jej właściwości fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne – zaznacza Agnieszka Prusinowska.
Na pytanie, dlaczego trzeba wodę poddawać tylu różnym procesom, pada odpowiedź, że – woda ujmowana zawiera ponadnormatywne ilości związków chemicznych i dlatego należy poddać ją procesom uzdatniania. Normy jakości wody określają dość ścisłe przepisy, których musimy przestrzegać – tłumaczy Agnieszka Prusinowska.
Czy zatem można pić wodę prosto z kranu, pani technolog mówi, woda z kranu jest zdrowa. Jej jakość jest zgodna z normami Unii Europejskiej. Woda w naszych rurociągach jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie udoskonala stosowane metody uzdatniania wody, wykorzystuje nowe technologie przy jej produkcji, a także prowadzi systematyczną wymianę sieci wodociągowej. Wszystkie parametry wody dostarczanej do sieci wodociągowej wskazują na jej wysoką jakość i zdatność do picia. Uzdatniona i badana codziennie przez laboratorium woda jest bezpieczna. Zawiera niezbędne naturalne składniki mineralne tj. magnez, wapń, potas, sód. Z wynikami jej badań można zapoznać się na stronie internetowej gdzie Przedsiębiorstwo je zamieszcza.
Roch
Urząd miasta doposaży Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w kolejne nowoczesne elementy procesu nauki zawodów.