2023-01-02, Czego dusza zapragnie
W najbliższy piątek, 6 grudnia po raz dziewiąty w Gorzowie odbędzie się Orszak Trzech Króli.
Każdorazowo wydarzenia cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, choć ostatnie dwie edycje miały ograniczenia pandemiczne i z tego powodu nie odbyły się tradycyjne przemarsze ulicami Gorzowa. W 2020 roku miała miejsce tylko symboliczna i bardzo skromna uroczystość w Katedrze, przed rokiem ,,Gorzowskie Betlejem’’ zostało umiejscowione na Starym Rynku i po mszy w Katedrze wszyscy przeszli pod scenę, gdzie miały miejsce główne uroczystości.
Tym razem wszystko powraca do tego, co mieliśmy w latach 2015-2019, aczkolwiek zmianie ulegnie trasa przemarszu. ,,Gorzowskie Betlejem’’ ponownie znajdzie się na Starym Rynku, gdzie na uczestników czekać będą liczne atrakcje. Początek inscenizacji biblijnej i patriotycznej z udziałem postaci historycznych. Zaplanowano na godzinę 14.00.
- Będziemy chcieli zaakcentować i podziękować nowo narodzonemu Jezusowi za bogactwo historyczne, jakim nas obdarzył, za takie postacie jak: Mikołaj Kopernik, Jan III Sobiecki, Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński czy Wilhelm Pluta. Będziemy chcieli podziękować za ojców niepodległości – mówi Augustyn Wiernicki, organizator Orszaku Trzech Króli. - Podziękujemy również za ostatni czas, za trudną walkę z pandemią i kryzysem gospodarczym. Często zapominamy, albo nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że narodzenie Jezusa przyniosło nową erę, nowe wartości. Przed jego narodzeniem panowała zasada ,,ząb za ząb, oko za oko’’. Jezus przyniósł całkiem nową filozofię. Szkoda, że tej nowej filozofii życia, ujętej w Ewangelii, do dzisiaj wielu polityków nie zdołało się nauczyć. Jest to filozofia przebaczania, miłości i wzajemnego szacunku – dodał.
Formowanie Orszaku nastąpi zaś na placu Grunwaldzkim w godzinach 12.15-13.00. Uczestnicy przejdą ulicami Mieszka I, Chrobrego i Sikorskiego do Katedry. Hasłem przewodnim przemarszu będzie „Niech prowadzi nas gwiazda!”. Całość potrwa do godziny 15.00.
(red.)
Podczas tego śniadania nie chodziło o białą kiełbasę, jajka, sałatki, mazurki czy żurek – choć i one się pojawiły na stołach.